Associated Press звільнили репортера за фейкову “російську” ракету в Польщі – Без Брехні
Фактчек

Associated Press звільнили репортера за фейкову “російську” ракету в Польщі

Всі бачили, як в ЗМІ перші кілька годин повідомляли, що ракета, яка впала в Польщі, була російською. Посилалися при цьому на авторитетне американське видання Associated Press. В ньому написали, що високопоставлене джерело в розвідці США, повідомило, що ракета то російська ракета перетнула польський кордон.

МЗС Польщі навіть встигало комюніке з таким висновком випустити та ноту російському послу вручити. 

Водночас Байдену чомусь цього те «джерело в розвідці» доповіло щось інше – тому що Президент США одразу скептично поставився до цієї версії. Керівники держав G7, дослухавшись до своїх джерел також схилялися до версії з українською ракетою. 

І що ж робить АР?

Вони випускають оновлення, з ракетою російського виробництва в заголовку, проте тепер уже троє американських чиновників, звісно ж на умовах анонімності, повідомляють, що за попередніми оцінками це українська ракета, яка була випущена навперейми російській, залетіла до Польщі. Отак просто. Три анонімних джерела ж більше ніж одне, хоч і високопоставлене. 

Далі ми знаємо що було: Зеленський ще казав, що переконаний що ракета – російська, Данілов вимагав допустити наших до розслідування, але Польща все ж змушена була визнати, що ніщо не свідчить про «російське походження» ракети. Звісно ж НАТО та Польща заявили, що виною всьому російський обстріл, але репутаційних втрат зазнали всі, хто озвучив версію про російську ракету.

А що ж там репутація та журналістські стандарти АР?

Вони втретє виправили текст, і тепер там лише повідомлення про те, що АР “помилково назвали ракету російською” на основі інформацію від високопоставленого представника розвідки США.

Та сьогодні в Вашингтон Пост з`являється стаття про те, що репортера, який озвучив версію «від розвідника» – звільнили. Чи вигадав він це своє джерело – не повідомляють, зате речниця АР Лорен Істон поспішила розповісти про те, як вони дотримуються суворих редакційні стандарти та практики Associated Press, зокрема щодо використання анонімних джерел.

Та Вашингтон Пост отримав доступ до внутрішнього листування АР і побачили там “певну плутанину та непорозуміння під час підготовки помилкового звіту”. Автором повідомлення про російську ракетку є репортер Джеймс ЛаПорта, який висвітлює в АР військову справу та питання нацбезпеки. Він – колишній морський піхотинець США, який служив в Афганістані, та приєднався до AP у квітні 2020 року після кількох років позаштатного репортера.

ЛаПорта поділився в електронному повідомленні інформацією від свого «високопоставленого джерела».

Редактор негайно запитав, чи має AP опублікувати попередження за його порадою, «чи нам знадобиться підтвердження з іншого джерела та/або Польщі?»

Після подальшого обговорення друга редакторка сказала, що «проголосувала б» за публікацію, додавши: «Я не можу уявити, що співробітник розвідки США помилявся б у цьому».

А далі ЛаПорта повідомив своїм редакторам, що старший менеджер уже перевірив “джерело” ЛаПорти, таким чином у них склалося враження, що джерело інформації було схвалено. Хоча цей редактор погоджував попередні матеріали, використовуючи джерела ЛаПорти, та він не перевіряв історію про ракети.

Отже, що ми маємо у висновку: один редактор хотів дочекатися підтвердження від офіційних джерел з Польщі чи США, інша – повірила розвіднику (навіщо йому брехати), а потім і взагалі ЛаПорта в погоні за сенсацією вирішив трішки “пришвидшити процес” – збрехав випусковим редакторам, що матеріал повідомлення погоджено, коли насправді воно було лише переглянуте старшим менеджером. На щастя обійшлося лише звільненням та нотою протесту від росіян до Польщі за неправдиве звинувачення.

Висновок з цієї історії простий та очевидний: бачите в статті слово “анонімне джерело” – ставтеся до повідомлення зі скептицизмом. Незалежно від того, чи це українські ЗМІ чи імениті закордонні.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja