Факти про зростання боргів українців від початку повномасштабної війни – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Факти про зростання боргів українців від початку повномасштабної війни

Кількість заборгованостей в Єдиному реєстрі боржників з початку великої війни зросла на 615 тисяч або 8%. До війни, у 2021 році річний приріст становив  майже 1,5 млн боргів або 29%. Про це повідомляє Опендатабот. У травні чисельність боргів перетнула межу 8 млн, у лютому 2022-го ця цифра становила 7,44 млн.

 

Майже чверть усіх боргів (24,6%) становлять стягнення коштів на користь держави. До лютого 2022 року кількість таких заборгованостей зросла лише на 2%.

21,4% становлять борги через несплачені вчасно штрафи за порушення правил дорожнього руху. З початку війни приріст кількості таких боргів склав +23%.

“Найбільше скорочення кількості заборгованостей з початку великої війни відбулося в категорії “Стягнення коштів”, до якої зокрема входять і борги по кредитах. Їх кількість зменшилась на 29% до лютого 2022 року. У загальній кількості частка цих заборгованостей складає 18%”, – додають аналітики.

Натомість найбільш прогресуючою стала категорія боргів по сплаті штрафів за адмінправопорушення. Їхня кількість зросла більш ніж на 27%. Наразі 18% записів в реєстрі боржників з’являються саме з цієї причини.

Більш ніж на п’яту частину (22%) зросла кількість боргів за комунальні послуги. Наразі їх частка у загальній кількості заборгованостей дорівнює 8%.

Найменш малочисельною, як і в попередні роки, залишається категорія боргів по аліментах — трохи більше 2,5% від загальної кількості заборгованостей. З початку війни кількість боргів по аліментах зросла на 5%.

Раніше Асоціація приватних виконавців України повідомляла, що після змін до законодавства тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, фізособи – боржники можуть здійснювати видаткові операції з арештованого рахунку у межах двох мінімальних розмірів зарплати на місяць.

Зазначається, що набули чинності зміни до ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану”.

“Тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні фізичні особи – боржники можуть здійснювати видаткові операції з арештованого рахунку у межах двох мінімальних розмірів заробітної плати на місяць (наразі розмір мінімальної заробітної плати в Україні становить 6 700 грн – ред.).

Ця сума може бути використана протягом місяця, вона не є накопичуваною. Відповідна норма діє незалежно від розміру заборгованості за виконавчим документом”, – йдеться у повідомленні.

Для визначення такого рахунку боржнику потрібно звернутись до державного або приватного виконавця, який наклав арешт, із заявою у довільній формі про визначення рахунку у банку. Така заява може бути подана в паперовій формі (особисто або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Зміни до законодавства є цілком позитивними для громадян і запроваджують баланс між правами боржників і кредиторів. Це покладе кінець так званій проблемі арешту “зарплатних рахунків”.

У порівнянні з попередньою нормою, яка просто передбачала скасування арештів по рішенням на суму до 100 тис грн, тепер всі боржники у рівних умовах незалежно від розміру їх заборгованості.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja