Полякам живється краще, ніж португальцям, а за рівнем життя чехи наблизились до італійців | МАНІПУЛЯЦІЯ, частково ПРАВДА – Без Брехні
Фактчек

Полякам живється краще, ніж португальцям, а за рівнем життя чехи наблизились до італійців | МАНІПУЛЯЦІЯ, частково ПРАВДА

Поляки стали багатші від португальців, а Чехія за рівнем доходів наблизилась до Італії. Такий меседж вже тиждень «розганяють» у Facebook. Причиною процвітання називають свого часу вихід країн з-під впливу Радянського Союзу. Інформацію поширили понад 500 користувачів соцмережі. Її активно постили у групах

Ми перевірили, чи справді Польща за рівнем життя стоїть на щабель вище за Португалію, і чи збігаються макроекономічні показники Чехії та Італії.

ПЕРЕВІРКА

Польща & Португалія 

Вперше інформацію серед українських ЗМІ  опублікувала “Європейська правда” 25 лютого, посилаючись на польський ресурc Rzeczpospolita. Ми знайшли цей матеріал. У ньому зазначено, що рівень доходу на душу населення з урахуванням реальної купівельної спроможності національних валют 2019 року в Польщі склав 33,9 тис. дол. Це трохи більше, ніж у Португалії (33,6 тис дол). Видання зазначає, що за прогнозами МВФ, цьогоріч економіка Португалії розвиватиметься в темпі 1,6 відсотка проти 3,1 відсотка у випадку польської економіки.

Почнемо з того, що на сайті Міжнародного Валютного Фонду міститься інформація щодо ВВП на душу на населення по кожній країні у відсоткових ставках. Таблиця показує, на скільки відсотків зменшується чи збільшується показник щороку і має такий вигляд.

Перша колонка – відсоток зростання ВВП на душу населення по паритету купівельної спроможності за 2019 р. У Польщі – це 4,1%, Португалія – 2,2%. Цього року МВФ зафіксувало падіння економіки загалом на 4,9% по всьому світу, зокрема через пандемію коронавірусу. Польща втратила 3,6% від загального показника ВВП на душу населення, а Португалія – 10%. Поступове зростання макроекономічного показника у цих та інших країнах відбудеться наступного року.

У грошовому еквіваленті, за даними біржового ресурсу, ВВП на душу населення з урахуванням купівельної спроможності виглядає так.

При цьому дані ресурсу Traiding Economics демонструють таку ж суму ВВП на душу населення у Польщі – 33,08 тис дол (за 2019 р.), та у Португалії – 34,7 тис дол.

За даними Світового банку ВВП Польщі по паритетній купівельній спроможності за минулий рік у Польщі складає 34,2 дол. А у Португалії цей показник сягає 36,4 тис. дол.

Показники цих двох країн починаючи з 2012 року йдуть майже паралельно один одному. Однак, Португалія зберігає свої позиції і домінує над показниками польського ВВП.

 

Чехія & Італія

За даними Світового банку ВВП Чехії на душу населення з урахуванням реальної купівельної спроможності становить 42,5 тис дол, а Італії  – 44,1 тис дол. Різниця між їхніми показниками складає трохи більше 1,5 тис. дол.

За інформацією МВФ, відсоток падіння економіки Італії цього року більший, ніж Чехії. Італійці втратять 10%, чехи – 6,5%. За  прогнозами, показники зростання двох країн мають зрівнятися наступного року, далі до 2025 року Чехія випереджатиме Італію у темпах підвищення ВВП.

Попри високу швидкість зростання показників, Італія поки домінує над Чехією за рівнем ВВП.

Отже, португальці все ж виявилися багатші за поляків у плані макроекономічних показників, хоча польська економіка демонструє швидкі темпи зростання ВВП на душу населення, враховуючи реальну купівельну спроможність. А новина про Чехію, яка наблизилась за рівне ВВП до Італії – зовсім не новина. Дві країни демонструють паралельне зростання макроекономічного показника, починаючи з 2015 року.

ВИСНОВКИ

  • То ж вірусне повідомлення, що поширюється у соціальних мережах містить елементи правди – показники у порівняльних країнах – Польща і Чехія – таки співставні з Португалією та Італією відповідно.
  • В той же час,  загальний меседж і контекст трактування таких даних – маніпулятивний. Так, Чехія і Польща після розпаду соціалістичного табору обрали західно-європейську модель розвитку. Проте, процвітання країн – це не тільки цей крок. А насамперед, послідовність економічних перетворень, їх ефективність, професійність представників державного апарату і ще десятки і десятки чинників.

 

Авторка: Катерина Філімонович

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja