Правда і міфи про стан енергетики в Україні після масованих ударів окупантів – Без Брехні
Фактчек

Правда і міфи про стан енергетики в Україні після масованих ударів окупантів

Днями на своїй офіційній сторінці у Facebook НЕК “Укренерго” повідомили, що енергосистемі України — дефіцит електроенергії: «В енергосистемі зберігається дефіцит. Від ранку залучена аварійна допомога з Європи. Сьогодні з 18:00 до 22:00 для бізнесу та промисловості можливі обмеження споживання. Споживайте електроенергію ощадливо!», — йдеться в повідомленні.  http://surl.li/stkyy

В то же час у соціальних мережах ширять різні чутки про ситуацію в українській енергетиці після масованих ударів окупантів по ТЕЦ, про можливій катастрофічні наслідки та серйозні обмеження для споживачів. Що з того правда, а що міф – розбиралися з CEO енергетичної компанії YASNO Сергієм Коваленком.

 

МЕСЕДЖ 1. Економити електроенергію в пікові години може бути помічним для країни

Ощадливе споживання працює. У жовтні 2022 року після перших обстрілів енергооб’єктів енергетичні компанії вийшли до українців із закликом економно користуватися електроенергією, щоб дати можливість енергетикам швидше відремонтувати пошкоджене. В той вечір споживання у Києві вдалося скоротити майже на чверть, по Україні вдалося заощадити 10% обсягів. На жаль, таких цифр більше не вдалося досягти.

Пікові години є і вранці. Але, зазвичай, вранішній пік органічний, його легше витримати. А ввечері усі вертаються додому майже однаково і водночас вмикають енергомісткі прилади. 

Нам досить складно розуміти, чому ми маємо економити, якщо все й так працює. Енергетикам натомість все зрозуміло: більше навантаження – більше аварій, більше ремонтів, більше часу без світла.

 Через складні й трагічні події українці стали більше знатися на енергетиці, розуміти як усе приблизно працює всередині. Бо ця тема постійно на слуху. Але значна частка людей згадує  про це лише тоді, коли наступає нова криза.

 

МЕСЕДЖ 2. Нашої атомної генерації вистачить на забезпечення і промисловості, і побутових користувачів

У 2021 році Україна виробила 156 ТВт електроенергії. База цієї генерації – атомна енергетика, вона балансувалася за допомогою ТЕЦ та ТЕС, і доповнювалася станціями на ВДЕ (вода, сонце та вітер, іншими словами — відновлювальні джерела енергії), а також ГЕС та ГАЕС. 55% видавали саме атомні електростанції. Тимчасова окупація забрала у нас Запорізьку АЕС, найбільшу в Україні та Європі.

Але залишалися ТЕЦ та ТЕС, які покривали її відсутність в енергосистемі. Росіяни почали їх атакувати. За останні місяці було втрачено близько 80% генерації Групи ДТЕК. Центренерго втратив усі об’єкти генерації.

Після втрати ТЕС та ТЕЦ електроенергії вистачить винятково для закриття базових потреб, забезпечення критичної інфраструктури. Якусь частку можна перекрити імпортом, але країна має фізичні обмеження для імпортування електроенергії. Дещо може забезпечити ВДЕ, але це всього 10% від усієї генерації.

МЕСЕДЖ 3. Чи правда, що літо може бути ще важчим періодом через кондиціонери та промислові холодильники?


 Температура впливає на споживання електроенергії. Ми провели невелике дослідження, порівняли найбільш гарячі та найбільш прохолодні місяці за останні три роки. Підтвердилося, що зниження температури в опалювальний сезон чи підвищення її влітку створюють навантаження на енергосистему.

 Це очікувано. Взимку люди гріються, влітку намагаються пережити спеку. Серпень 2023 взагалі був аномальний по температурі. Ми тоді були близькі до нових відключень через неймовірні навантаження, але завдяки досвіду енергетиків змогли збалансувати усе так, що для споживачів серпень пройшов без ускладнень.
 

 У цій ситуації є нюанс, який демонструє, що влітку буде важче. У холодну пору року енергосистему сильно розвантажує центральне опалення. Зазвичай його достатньо для обігріву і якоїсь додаткової техніки для цього непотрібно. А ось у спекотний період складніше, оскільки масово вмикаються кондиціонери, холодильники тощо. І немає подібної штуки, як центральне опалення, яка б охолоджувала й знімала з енергосистеми частину навантаження.
МЕСЕДЖ 4. Треба просто більше заощаджувати бізнесу

Тут відповідь не така просто та однозначна.

Енергосистему України балансує Укренерго. Вони визначають, наскільки треба скоротити споживання, щоб енергосистема була у балансі. Укренерго доводить операторам системи розподілу ліміти споживання, а вже ОСР (оператор системи розподілу) визначає, як в ці ліміти вкластися.

 Першочергово ОСР звертаються до бізнесу, який споживає найбільше електроенергії, наприклад, просять на підприємстві вимкнути один конвеєр. Цього може вистачити, щоб на певний час знизити навантаження на систему. Чи може оператор системи розподілу охопити малий бізнес із вивісками? В теорії може, але для цього потрібно чимало ресурсу. Як це контролювалося б? Свідомістю самого бізнесу і свідомістю громадськості скоріше за все.

Для великого бізнесу ймовірна опція імпорту електроенергії. Коли генерації в Україні для конкретного підприємства не вистачає і воно підпадає під графіки відключень, то постачальник або трейдер може закупити для нього електроенергію на європейському ринку. Є декілька умов для реалізації такої опції, наприклад, енергетична інфраструктура до об’єкта має бути неушкодженою та працювати нормально. Втім, для малого бізнесу такий варіант може бути занадто затратним. Та наразі ця опція не працює взагалі, тому що країна використовує повністю всі фізично можливі обсяги для імпорту, щоб покрити нестачу власної генерації.

 

МЕСЕДЖ 5. Україна продає електроенергію в Європу і тому, коли нам треба, то у нас її нема.

Експорт електроенергії — важливий та необхідний процес для України. Генерація відбувається постійно, а можливостей фізично зберігати електроенергію немає. Тому, коли споживання низьке, то надлишок спрямовується на експорт. Наприклад, вдень, коли сонячні, вітро- та гідроелектростанції за умови сприятливої погоди, виробляють багато електроенергії. Буває так, що за одну добу можливий і експорт електроенергії, і імпорт у пікові години, коли власної генерації не вистачає.

Коли Україна має дефіцит генерації й погода не є сприятливою для надлишкового виробництва, як, наприклад, зараз, електроенергію не продають. Про це можна дізнатися у звітах Укренерго. 

Часто вважають, що якась наявність даних на сайті об’єднаної європейської енергосистеми ENTSO-E — це і є той самий злочинний продаж електроенергії за кордон. Україна є частиною ENTSO-E. І ті цифри, що ви можете бачити — це перетоки, бо, наприклад, через нас світло йде зі Словаччини у Молдову.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja