Розкішні підписи українських гетьманів та некрасиві російських царів. Правда чи міф? – Без Брехні
Фактчек

Розкішні підписи українських гетьманів та некрасиві російських царів. Правда чи міф?

Картинка, на якій порівнюють розкішні каліграфічно-витончені підписи українських гетьманів, а навпроти них — простіші підписи українських царів, гуляє мережею давно. Проте, чи це правда? І якщо так, то чи означає це, що наші гетьмани були розумнішими та освіченішими за російських царів? Не все так просто. Розберемося з цим питанням разом з історикинею Інною Ковалишеною.

 

Відповідь на питання, чи підписи українських гетьманів правдиві — так!

«Підписи наших гетьманів точно взяли зі статті видання «Історична правда», яке посилається на дослідження Марини Тратнер, авторки книги «Скарби шведських архівів», — пояснює Ковалишена: http://surl.li/qatxz 

І додає, що підписи російських царів можна перевірити на сайті російського музею каліграфії. І так, вони теж збігаються. От, наприклад, той самий підпис Петра І. Він аналогічний тому, що представлений у російських документах.

Друге питання: чи означають більш складні підписи те, що наші гетьмани більш освічені, ніж російські царі і цариці? Все не так прямолінійно, каже історикиня.

«В Європі тоді панував стиль бароко, ми вчимо його у школі у зв’язку з архітектурними пам’ятками, але він пронизував всю тогочасну європейську культуру, а українцям він, схоже, особливо припав до душі, бо в нас цей стиль дуже яскраво проявлявся. 

І в контексті тогочасної європейської культури політик чи просто поважна людина з класичною європейською освітою, мала підписуватися отаким складним підписом. І оце порівняння скоріше свідчить про те, що російські імператори не були в цю культуру занурені так, як українські гетьмани», — каже Інна Ковалишена.

І додає, що також в тодішню систему освіти в Європі входило вивчення кількох типів каліграфії та скоропису, а в росії, принаймні світська освіта, цього не вимагала.

Тож ця картинка правдива. І доводить стару й добру істину, що Україна — це Європа. Вже дуже давно. 

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja