Як ворожа пропаганда використовує «гумор і сатиру» у мемах для просування своїх наративів – Без Брехні
Фактчек

Як ворожа пропаганда використовує «гумор і сатиру» у мемах для просування своїх наративів

Українці люблять меми й… і російська пропаганда це знає і користується цим.  На жаль, вороги часто відкрито або завуальовано поширюють власну пропаганду через так званий гумор та сатиру. Іноді це абсолютно чітко нагадує російський вкид. Але іноді росіяни використовують гумор тонкіше – реагують на суспільний запит, гостру соціальну проблему і викликають холівари та сумніви в українському суспільстві. Далі у матеріалі про те, як російські пропагандистські наративи можуть бути приховані у популярних мемах.

 

Такий сатиричний інформаційний продукт як меми може бути згенерований російськими пропагандистами. А далі це поширюється через канали-сміттярки з приписом: «Для распространения в украинських чатах».

Зазвичай інформаційні кремлівські злодії максимально активно «розгойдують» найгостріші теми. Це в першу чергу:

  • Мобілізація;
  • Зміна Головнокомандувача ЗСУ;
  • Українські втрати на фронті;
  • Контрнаступ (який російські інформаційні сили намагаються подати як провал);
  • Українські біженці за кордоном.
  • Загострення ситуації на польському кордоні
  • Загострення політичної ситуації
  • Постачання зброї партнерами Україні тощо…

В цих мемів є конкретні ознаки, які можуть вказати на прихований пропагандистський зміст. Їх важливо знати та розуміти для того, щоб не реагувати на такий гумор, не розповсюджувати та вчасно банити поширювачів такого трешу.

Що стосується ознаки, то серед них можуть бути наступні:

1) примітивні жарти, які скоріше можна назвати глузуванням. Глузуванням над пораненими, загиблими, громадянами на тимчасово окупованих територіях;

2) відфотошоплені картинки, які максимально повинні принизити тих, хто керує процесами у державі та в армії. Це може бути й Залужний, і Зеленський, і Порошенко, і Буданов, і Сирський. Головне — максимально підірвати авторитет та довіру до людей, від яких залежать найважливіші рішення в державі. Дегуманізація особистості — це важливий елемент пропаганди. Так, нам можуть не подобатись урядовці та генерали, ми маємо право їх критикувати. Але коли «тони» інформаційного бруду ллються з усіх боків, люди не будуть сприймати жодні рішення власної держави та тих хто її представляє. І в першу це зашкодить громадянами цієї держави.

3) навала цих мемів відбувається в дні, коли ми максимально емоційно заряджені, наприклад, після вранішніх масованих обстрілів, після посадових змін, як, наприклад, призначення нового головнокомандувача або після втрат на фронті, як це нещодавно було з Авдіївкою..

Так, російськими сміттярками прокотилась хвиля мемів про «м’ясника Сирського». До речі, чи не випадково в вашому лексиконі з’явилося таке «прізвисько»?

4) Іноді використовують і український контент. Як, наприклад, відео мем з Могилевською, де висміюється позитив людини, яка приїхала додому з Польщі: http://surl.li/qtgla 

І запостили його в свою помийку, можливо, для  подальшого поширення з деструктивними меседжами саме 29 грудня після масованого обстрілу. 

 

ВИСНОВОК

Отож коли лайкаєте чи поширюєте глузливий мем, то, можливо, це просто глузливий мем. А можливо, ви допомогли поширити ворожу пропаганду.

Чи насолите ви так Зеленському/Порошенко? Навряд. А от собі — можете, бо в якийсь момент самі не будете орієнтуватись, де “зрада”.

Інформаційна гігієна в воєнні часи особливо важлива. Просто не репостіть все підряд, навіть якщо це задовольняє вашу ненависть до якогось українського політика.

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja