Фейковий плакат “Немає Зеленського – немає війни” з 5-ї авеню Нью-Йорка – Без Брехні
ДніпропетровщинаФактчекФактчек-регіон

Фейковий плакат “Немає Зеленського – немає війни” з 5-ї авеню Нью-Йорка

Наприкінці червня 2023 року по соцмережах розійшовся відеозапис, на якому нібито зображено великий плакат на П’ятій авеню, де стверджується: без українського президента не буде війни.

29 червня одразу десятки ТГ-каналів поширили відео. На 8 секундному ролику зображені люди, які переходять перехрестя, як стверджується, у Нью-Йорку. На фасаді одного з прилеглих будинків помітно великий рекламний банер, на якому двічі написано фразу “No Zelensky no war” (“Немає [Володимира] Зеленського – немає війни”).

Будинок, зображений на відео, це ювелірний магазин Tiffany & Co. на П’ятій авеню у Нью-Йорку. Банер із зображенням президента України Володимира Зеленського на ньому ніколи не розміщувався.

Перевіряти цей фейк взялися одразу декілька команд фактчекерів. Вони зібрали різні докази, але дійшли одного висновку – відео підробне.

Відео не від 29 червня

29 червня спалахнула підземна електропроводка перед будівлею. На кадрах події, поширених The Wall Street Journal  видно, що на фасаді будівлі не розміщено жодного банера.

Як перевірили колєги з mythdetector.ge гасіння пожежі показали американські ЗМІ, серед яких CBS New York , ABC News , The Wall Street Journal та Fox Business.  На всіх опублікованих ними фото- та відеоматеріалах на фасаді будівлі Tiffany & Co. немає ні будівельних лісів, ні банера про війну та Зеленського.

Такого банера не було ніколи

Можливо відео було знято раніше, коли навколо магазину стояли будівельні риштування? Наприкінці квітня 2023 року відбулася урочиста церемонія відкриття магазину після майже чотирирічного ремонту. На ній будівельних лісів вже не було.

Були й інші ознаки, що вказували на те, що відео було знято значно раніше. На відео у кадрі видно світлофори чорного кольору.

Скріншот з фейкового відео

Водночас на фото з Google Street View видно, що починаючи принаймні з серпня 2021 року світлофори були замінені на жовті. Таким чином відео було зняте до 2022 року, тобто до повномасштабного вторгнення, а значить плаката з “нема війни” не могло бути. Адже АТО не мало аж такого резонансу в США.

Скріншот фото 5 авеню з Google street View за серпень 2021 року

Але це були непрямі докази. Зрештою вже французькі фактчекери з агентства dpa знайшли оригінальне відео: це фрагмент 43-хвилинного відео під назвою «Прогулянка Нью-Йорком [4]. П’ята авеню. Люди, автомобілі та звуки вулиці». Оригінал було опубліковано на YouTube-каналі CoolVision ще 15 липня 2021 року. Уривок, що цікавить нас, починається на позначці 01:06.  На будівлі видно банер із зображенням дівчини, а не зі словами «Немає Зеленського — немає війни». Очевидно, що справжні кадри змінили за допомогою відеоредактора.

Скріншот з фейкового відео з характерними ознаками
Скріншот з оригінального відео без плакату “Нема Зеленського -нема війни”/ Youtube

Таким чином, це відео – підробка, створена для ІПСО, яка була проведена з залученням десятків поширювачів.

 

Матеріал підготували фахівці видання “ЕКСПЕРТ-КР”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja