Як у проросійських телеграм-пабліках Маріуполя підіграють «руському міру» – Без Брехні
ДонеччинаФактчек

Як у проросійських телеграм-пабліках Маріуполя підіграють «руському міру»

Багато хто зараз шукає інформацію про рідних у телеграм-пабліках тимчасово окупованих росією територій України, зокрема в маріупольських. Треба постійно пам’ятати, що російські загарбники ведуть активний наступ і в інформаційному просторі. Проаналізуємо деякі деталі в проросійських телеграм-пабліках і пояснимо, чому не варто довіряти таким джерелам.

 

ТК – «БАРБИ НА ВОЙНУШКЕ»

Телеграм-канал належить «журналістці» Христині Мельниковій. Пропагандистка робить матеріали з окупованих територій. Ось її допис за 1 травня: «Мир, праця, травень! Фрески на заводі Ілліча, що я фотографувала кілька днів тому у вже практично мирному Маріуполі. Все, що залишилося від радянської спадщини, говорить мені про велич устремлінь того суспільства».

Маніпуляції тут кількох рівнів:

– на світлині зображені мозаїчні фрески заводу «Азовмаш», а не комбінату Ілліча;

– авторка вживає фразу «у практично мирному Маріуполі», але не говорить про масштабні руйнування міста і критичні умови існування мешканців. Це спроба створити ілюзію про «відновлення мирного життя», яку активно поширює російська пропаганда. Наприклад, росЗМІ говорять про відновлення водопостачання, але не говорять про затоплення вулиць і небезпечну епідситуацію через спроби подати воду в будинки. Реальний стан речей дізнатися майже неможливо;

– пропагандисти часто використовують наратив про «нацистів» в Маріуполі, які «переписують» історію. Але культурну монументальну спадщину, що зʼявилася в Маріуполі у радянський період, здебільшого переосмислюють і зберігають (окрім випадків із ідеологічною пропагандистською складовою).

Саме тому в місті існує велика кількість мозаїк за маріупольськими мотивами, створеними у 60-80-х роках минулого століття. Це говорить про адекватне ставлення до історичних і культурних аспектів в Маріуполі після його визволення від тимчасової окупації у 2014 році.

ТК – «МАРИУПОЛЬ ВОЙНА»

Телеграм-канал налічує 13 тисяч підписників. Зазначено, що «ресурс створений виключно з метою інформування населення і збереження життя людей». Але у стрічці каналу просуваються новини, які працюють на користь російської пропаганди: висвітлюється робота окупантів, які нібито «відновлюють» Маріуполь. А про те, що напад росії і став причиною руйнування міста і вбивства десятків тисяч мешканців, у пабліку не говорять.

Наведемо текст допису мовою оригіналу: «В Октябрьском районе Мариуполя возобновили централизованное водоснабжение.11 мая, была запущена фильтровальная станция в поселке Каменск, и вот, спустя непродолжительное время, заработали насосы для подачи воды на части территории Октябрьского района Мариуполя».

Місцеві мешканці в коментарях одразу зазначили, що «Октябрьского» району в Маріуполі немає. У 2015 році після декомунізації змінилися назви районів. Так, Жовтневий район Маріуполя став називатися Центральним. Але! До 2015 року назву «Октябрьский» теж ніхто не використовував. У ТБ-новинах, на шпальтах газет і в розмовах район називали виключно Жовтневим (як українською, так і російською). Як приклад додаємо скріни з маріупольських сайтів за 2012 і 2015 роки.

ТК – «ПОГИБШИЕ, ПАМЯТЬ, МАРИУПОЛЬ»

У цій групі публікують інформацію про маріупольців, які загинули під час російсько-української війни.

Переглядаючи канал, треба пам’ятати:

– зробити тут допис може будь-хто. І розміщення таких відомостей у публічному просторі, безумовно, може використовуватися у шахрайських цілях. Але для багатьох людей інформація в пабліку — це єдиний варіант дізнатися про долю близьких;

– за інформацією росЗМІ, у Маріуполі триває розбір завалів, але фіксація жертв проводиться лише російською стороною, без допуску до інформації незалежних спеціалістів. Це свідчить про можливість приховування реальної кількості загиблих у Маріуполі.

– 14 травня у цій спільноті зʼявилася інформація про загибель маріупольчанки. Інформацію син жінки опублікував на своїй фб-сторінці: «Мами більше нема. Просто пішла погодувати кота до себе в квартиру. Просто черговий обстріл авіації. Просто, уламок на п’ятий поверх. І просто, немає більше моєї мами, кращого друга. Я називав її Оля, та мої друзі називали її виключно так само. Вона для всіх була другом та помічником. Я не встиг її врятувати і… Її вбили росіяни. 3.04.2022».

Адмін пабліку зробив скріншот цього допису і додав у загальний доступ, але фразу «її вбили росіяни» закрив червоною смужкою. Водночас фрази «вбитий українським снайпером», «Азов обстріляв будинок» у цій групі не піддаються «цензурі»

Таким чином, адміни багатьох проросійських телеграм-пабліків працюють на користь ворожої пропаганди, створюючи серед своїх підписників потрібні меседжі про «визволителів» і «рятівників», які насправді є окупантами, які знищили Маріуполь і його мешканців. Джерела російської пропаганди, маскуючись під інформаційні аполітичні пабліки або місцевих блогерів, подають виключно зручну їм інформацію. І такі вкиди зʼявляються після окупації Маріуполя, коли незалежні медіа (українські та закордонні) втратили змогу працювати на території міста. Закликаємо користувачів фільтрувати інформацію та ретельно перевіряти її.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja