7 міфів про депресію, в які варто припинити вірити – Без Брехні
PROМіфиФактчек

7 міфів про депресію, в які варто припинити вірити

В лютому 2023 року, спеціальний радник Європейського регіонального бюро Всесвітньої організації охорони здоровʼя Мішель Казачкін заявив, що чверть українців можуть страждати від розладів психічного здоров’я: http://surl.li/lppyj

Під “розладами психічного здоров’я” маються на увазі й важкий стрес, і тривожні розлади, і посттравматичний розлад, і депресія.  Сьогодні спростуємо деякі міфи саме про депресію.

 

Міф 1. Депресія це коли тобі сумно. Звичайно, відчуття суму, пригніченості є частими симптомами депресії. Але категорично неправильно звужувати спектр симптомів виключно до суму.

По-перше, на відміну від суму, депресія не минає самостійно. Її не можна розвіяти чимось приємним типу смаколика. Окрім суму, люди з депресією відчувають також і тривожність, напругу, відчай, безпорадність тощо.

Міф 2. Депресія має лише психічні прояви. Ні. Коли ми кажемо про депресію, то розглядаємо і психічні, і біологічні, і соціальні причини. Ментальне та фізичне — тісно пов’язані між собою. Якщо ми маємо депресію, то людина може відчувати й фізичне нездужання.

Міф 3. Депресія виникає лише після травматичної події. Звичайно, травматичні події, такі як смерть близької людини, бойові дії, вимушена розлука з рідини та друзями значно підвищують наші ризики депресії. Проте депресія може статися і серед відносного добробуту і це ніяк не робить стан людини менш серйозним, а лікування — менш важливим.

Міф 4. Прояви депресії типові. Ні, вони можуть різнитись від людини до людини. Тому не варто концентруватись на досвіді знайомої вам людини, якщо ви підозрюєте у себе депресивний розлад.

Міф 5. Лікування депресії буває лише медикаментозним. Ні. Хоча антидепресанти є важливою частиною лікування, особливо, якщо ми кажемо про важкі випадки депресії, дуже ефективною складовою є також і психотерапія. Високу ефективність показала когнітивно-поведінкова психотерапія. В залежності від складності випадку, вам можуть порадити лише психотерапію або комбінацію терапії та медикаментів. Легкі прояви депресії можна вилікувати навіть зміною стилю життя, налагодивши сон, відпочинок, харчування та фізичну активність: http://surl.li/lpvyu

Міф 6. Депресію можна вилікувати без медикаментів. А це вже інші крайнощі, коли людині з клінічною депресією радять “не сумувати”, “погуляти”, “почитати книжку”. Іноді біохімію мозку можуть “налагодити” лише антидепресанти, а потім у людини з’являються сили для терапії, фізичної активності тощо.

Міф 7. Депресія це ознака слабкості. Якщо ви зламали ногу і не можете ходити, то це означає, що ви зламали ногу і не можете ходити, а не те, що ви слабкі. Так і з депресією. Людина не може нормально функціонувати, бо це хвороба, яка потребує лікування: http://surl.li/lpwbg

Отож, якщо ви бачите такі ознаки:

  • втрата інтересу до активностей, які приносили вам задоволення;
  • постійна втома;
  • труднощі з концентрацією;
  • відчуття суму, відчаю, порожнечі;
  • зміни в апетиті: вам не хочеться їсти або ви почали їсти забагато;
  • у вас з’явилися думки про суїцид;
  • у вас проблеми зі сном.

То вам варто поговорити зі своїм сімейним лікарем. легкі форми депресії може контролювати й сімейний лікар. За необхідності він направить вас до вужчих спеціалістів, наприклад, психіатра: http://surl.li/lpwnw

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja