Російська пропаганда вже не перший місяць розганяє істерику щодо того, що Україна готує масові удари по російських містах. Мета такої пропаганди очевидна – показати росіянам та всьому світу, що атаки по житлових масивах прифронтових міст та цивільних цілей усередині країни хоч чимось обґрунтовані.
Нещодавно telegram-канал “Приднестровец” на своїй сторінці виставив відео з участю Володимира Яценка із заголовком “Нацисты планируют атаковать Красную площадь на 9 мая!” та текстом мовою оригіналу: “Гнусные бесы намериваются нанести удар беспилотниками по колоннам нашей техники на параде ко дню победы! Хохлядский банкир даже объявил награду в 500 тысяч долларов, за успешый удар по Красной площади”. Це фейк та маніпуляція.
У заголовку використовується слово “нацист”. Це слово не має нічого спільного із сучасним українцем та сучасною людиною взагалі.
Нацист (нім. Nazismus) – це скорочена назва прихильника націонал-соціалізму – тоталітарної політичної ідеології, яка була політичною доктриною керівництва Німеччини та керівної Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини у 1930 — 40-х роках, а також у деяких інших країнах. http://surl.li/azizy
Тобто використовувати слово “нацист” можна лише по відношенню до такої людині, що приймає філософію та цілі саме цієї засудженої всім світом політичної сили. Цей маніпулятивний штамп – один з найулюбленіших прийомів російських та проросійських медіа. Він їм потрібен для того, аби людина не замислювалася над текстом, та відразу відсилає до негативних емоцій.
Друга типова маніпуляція – це лайка. Словосполучення “гнусные бесы” та “хохлядский банкир” – це лексика, яка неприпустима для нормальної людини. Пропаганда ворога часто використовує такі штампи навіть не для того, щоб дати оцінку тій чи іншій людині, а для того, щоб очорнити українців взагалі, не дати можливості читачеві чи глядачу прислухатися до того, що говорить об’єкт нападу.
У цьому випадку маніпулятивні прийоми потрібні пропагандистам для того, аби досягнула ціль основна маніпуляція – в Україні готовлять удар по червоній площі в москві.
Основний фейк публікації – це нібито планування удару по червоній площі 9 травня, тобто в той момент, коли там буде багато цивільного населення.
Пропагандистський telegram-канал використав відео “Факти ICTV”, http://surl.li/ghrvw яке є в публічному доступі з дописом: “Співзасновник Monobank і виробник БПЛА Довбуш Андрій Яценко в ефірі телемарафону Єдині новини заявив, що обіцяє 20 мільйонів гривень за безпілотник із патріотичною символікою, який приземлиться на Червоній площі у Москві 9 травня”.
Тобто вже у самому дописи спростовано фейк. Нічого не йдеться про “удар” і в розмові під час етеру.
Ведучий: Коли українські безпілотними долетять до красної площі?
Гість: Я вважаю, що ми, а ми це уся спільнота, яка виробляє безпілотники, повинні дійсно “зробити їм свято”. Я чув, що путін вагається, чи приймати йому участь, то ми повинні якось йому про себе нагадати.
Щоб не тримати інтригу, я вирішив встановити премію для українського виробника. Ця премія складає дуже значну суму. І я вважаю, що вона повинна бути потрачена тим чи іншим чином виробником на вдосконалення свого літака. Ця премія буде 20 мільйонів гривень. Але одна умова: літак повинен зробити приземлення 9 травня на червоній площі. Це повинен бути літак, який буде упізнаваний, тобто на ньому повинні бути українські гасла: “Слава Україні!, “путін…ла-ла-ла”, “Героям Слава!”. Так, щоб я чітко зрозумів, хто з виробників долетів, а хто не долетів”.
Важливо звернути увагу на те, що нагороду оголошено за приземлення, а не за атаку. Ця пропозиція українського бізнесмена має історичний аспект.
28 травня 1987 року у день прикордонних військ СРСР німецький пілот-аматор у віці 18 років приземлився на Великому Москворецькому мосту (поруч з червоною площею), безперешкодно пролетівши понад тисячу кілометрів територією Радянського Союзу. http://surl.li/ghrxc
У 1987 році це було сприйняте в усьому світі як приниження ППО СРСР та прикордонної служби зокрема. В цьому випадку нагороду оголошено за подібний політ, але вже БПЛА.
ВИСНОВКИ
Це фейк та маніпуляція, спрямовані на виправдання невиправданих обстрілів мирних об’єктів України та житлових кварталів. Більшою мірою вони спрямовані на внутрішнього споживача, але є й можливий читач поза росією. Наприклад, російські діаспори у країнах Європи. Для них такі вкиди можуть використовуватись, наприклад, для виправдання поширення ядерної зброї до білорусії.
Матеріал підготовлено виданням «Інтент» в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації