Фейкова розсилка про збір коштів серед українців на погашення «кредиту України» – Без Брехні
Фактчек

Фейкова розсилка про збір коштів серед українців на погашення «кредиту України»

Шахрайські фейки продовжують атакувати пересічних українців. Здебільшого шахраї використовують месенджери та соціальні мережі для відповідних фальсифікованих розсилок, персональних повідомлень, благодійних акцій, розіграшів, реклами та ін. Кожного разу вигадуються нові теми для виправдання таких звернень. І якщо в перший період війни частіше шахраї запускали фейки із пропозиціями отримати допомогу від того чи іншого благодійного фонду, волонтерів, то з часом меседжі змінилися. Так днями нібито від застосунку «Дія» поширилася розсилка із закликом… врятувати Україну. Про деталі фейку – далі у матеріалі.

 

Зміст розсилки наступний: «Шановні українці! Сьогодні ми маємо об’єднатися та допомогти країні. Поки наші захисники здобують швидку перемогу, ми знадобимося в тилу. Усі хто не пішов на фронт, можуть закрити Україні кредит. Мінімальний внесок 5000 гривень. Будьте здорові».

Навіть без технічної перевірки – а чи дійсно була така розсилка у застосунку «Дія» – а тільки аналізуючи текст, можна зрозуміти, що така розсилка – фейк.

По-перше, слід звернути увагу на граматичні, логічні та лексичні помилки. Слово «здобують» явно має ознаки автоматичного перекладу, бо у правильному варіанті слово мало б звучати – «здобувають». Так само лексично не дуже коректно використано слово «знадобимося» в тилу. Коректніше було б сказати, наприклад – «ми будемо корисні в тилу», «станемо у нагоді».

Також не зрозуміло чому використане слово «швидка» у зв’язці із перемогою. На другому році війни говорити про «швидку перемогу» не коректно.

По-друге, з точки зору економічних понять, використання словосполучення «закрити Україні кредит» – виглядає не те що не коректно, а безграмотно.

Так держави використовують кошти міжнародних організацій, банків. Так це можуть бути кредитні кошти. Проте, про такі кошти говорять, як правило у контексті державного боргу – суверенного, гарантованого і т.ін.

По-третє, про який саме кредит у повідомленні йде мова? Який організації, якій міжнародній інституції? Який розмір цього кредиту? На яких підставах вирахувана сума 5000 гривень?

Тобто для того, щоб заклик «врятувати державу» виглядав хоч десь  правдоподібно доречно було б вказати наступне: що нас стільки то мільйонів українців, а «кредит/борг» держави – отакий-то. Тому якщо ми пожертвуємо кожен хоча б по 5000 грн – ми виплатимо цей борг…

Проте, і такий контекст з точки зору економічних понять не є коректним, а більше маніпулятивним, популістським. Будь-які кошти, які держава запозичила – є фінансовими зобов’язаннями саме держави. І на погашення їх, а також на обслуговування відсотків кошти виділяються на рівні державного бюджету і закладаються у головний фінансовий документ країни. І в жодному разі, погашення фінансових зобов’язань країни не відбувається таким чином, яким це пропонується зробити у розсилці.

Четверте і останнє. «Дія» – це державний застосунок. Тому про будь-які програми, виплати, акції, які можуть проходити через застосунок, заздалегідь повідомляють відповідні державні органи, пояснюють алгоритм, мету, результати.

Про подібну «акцію порятунку» офіційні державні структури не попереджали, а у самій «Дії» немає подібних оголошень. Тож можна констатувати що за всіма ознаками така розсилка є черговим шахрайським фейком.

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja