ФЕЙКИ ПРОПАГАНДИ про “облави” для мобілізації та повістки в лікарнях – Без Брехні
ОдещинаФактчекФактчек-регіон

ФЕЙКИ ПРОПАГАНДИ про “облави” для мобілізації та повістки в лікарнях

У день початку повномасштабної агресії російської федерації Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 69/2022 “Про загальну мобілізацію”. Від того часу тема повісток є популярною для маніпуляцій та “вкидів” у російської пропаганди.

Останнім часом у псевдоукраїнських одеських телегам-каналах активно поширюються різні вкиди про “облави на мобілізованих” та повістки у лікарнях”. Чому це фейки і яка ситуація насправді – далі у матеріалі.

Так, telegram-канали “Типичная Одесса”, “Х…ая Одесса”, “Канал Форт” дуже активно розповсюджують інформацію про те, що представники військкоматів роздають повістки на вулицях Арциза, Рені, Білгород-Дністровського, Ізмаїла, Великого Дальника, Одеси, а також у дитячій обласній лікарні батькам, які знаходяться там зі своїми дітьми. У повідомленнях надається перелік вулиць, на яких їх нібито вручають.

Ще одним варіантом фейку є повідомлення із фото. Наприклад, “Типичная Одесса” виставила фото, де чоловіки йдуть назустріч один одному, а коментується світлина як те, що нібито представники військкомату ховаються в машині, а потім виходять і тягнуть людину в авто, щоб виписати повістку. “Труха Одесса”, “Одесса без цензуры”, “Подслушано Одесса” коментують такі фото як “охота на мужиков продолжается”, “работают колядники”, “вручают билетики”.

Інформація яка поширюється у такий спосіб і з таким змістом – є фейком і маніпуляцією.

В Україні діє воєнний стан і проводиться загальна мобілізація згідно з Указом президента України “Про загальну мобілізацію” http://surl.li/emeop, Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” http://surl.li/emeox, а також Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу http://surl.li/emepa

У цих законодавчих актах зазначено, що повістку до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати, далі ТКЦ) можуть видати громадянину України будь-де: за місцем проживання, на роботі, на вулиці чи блокпосту. Крім працівників ТКЦ, це можуть бути співробітники місцевих адміністрацій, або підприємства, де працює українець чи українка.

Одночасно фактів облав і “виловлювання” чоловіків для мобілізації в Україні не зафіксовано. І в цьому немає сенсу.

6 грудня Міністр внутрішніх справ Денис Монастирський (загинув у авіакатастрофі 18 січня 2023 року) під час виступу в етері національного телемарафону заявив: “Сьогодні у нас велика кількість добровольців, які приходять до відповідних пунктів комплектування для того, щоб бути мобілізованими до лав ЗСУ. Тому сьогодні, спілкуючись з нашими Збройними силами, я розумію, що вони мають можливість вже відбирати кращих з охочих. Тому, в принципі, зараз нема потреби вручати повістки на блокпостах”. http://surl.li/elwhr 

Крім того, вручення повістки не означає обов’язкову мобілізацію.

“Видача повісток не означає, що цю людину, цього громадянина, цього військовозобов’язаного відразу призивають до лав ЗСУ або інших формувань. У 90%, навіть більше відсотків, це не так. Ця повістка в першу чергу роздається для того, щоб громадянин з’явився до ТЦК, і начальник цього центру міг уточнити його військово-облікові дані, стан здоров’я і можливо потім, за потреби, вже призивати його, якщо він відповідає всім якостям. Стосовно місць, де можуть вручатися повістки, ми вже відповідали, любе місце, яке не заборонене законодавством передбачає, що там можливе вручення повістки…”, – пояснив начальник Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач http://surl.li/emepl

Щодо аналізу самих повідомлень у телеграм каналах, то в них використовують маніпуляції щодо місця видачі повістки, наприклад, дитячу лікарню; провокаційні слова типу “облава”; ненормативну лексику на адресу військових.

Загальна риса всіх дописів – це анонімні telegram-канали, які використовують сумнівні фото та відсутність доказів та посилань на офіційні джерела.

Усі “вкиди” спрямовані на те, щоб викликати в населення невдоволення владою, вплинути на психологічний стан, посіяти сумніви щодо законності мобілізації, запевнити українців у вибірковості мобілізації, підірвати рівень довіри до ЗСУ.

ВИСНОВОК:

  • видача повісток дійсно відбувається і це нормальний процес у країні, що воює, але відповідно до законодавства та у передбачених для цього місцях;
  • пропаганда активно експлуатує тему мобілізації, намагаючись поширити невдоволення громадян, для чого час від часу педалюються емоційні теми, на кшталт вручення повісток у дитячих лікарнях;
  • для отримання достовірної інформації не користуйтеся анонімними telegram-каналами, а офіційними джерелами, які роз’яснюють процедуру видачі повісток.

 

Матеріал підготовлено партнерами мережі ресурсом Іntent  в рамках ініціативи Мережа проектів з протидії дезінформації

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja