Хто кому патріарх або Чи існує досі УПЦ Київського патріархату – фактчек ключових тез прес-конференції Владики Філарета – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Хто кому патріарх або Чи існує досі УПЦ Київського патріархату – фактчек ключових тез прес-конференції Владики Філарета

Владика Філарет (Денисенко) 14 травня зробив звернення до православних вірян, а наступного дня дав велику прес-конференцію стосовно своїх останніх заяв. Він стверджує, що є Патріархом Української православної церкви Київського Патріархату (УПЦ КП). Філарет спирається на  дані, які можна сприймати як правову колізію. В той же час Філаретові заперечують. Насамперед, це робить Предстоятель Православної церкви України (ПЦУ) митрополит Епифаній. Спробуємо розібратися, чи існує досі Українська православна церква Київського патріархату та чи є діючим або почесним патріархом Філарет?

 

ТЕЗА 1: «УПЦ Київського Патріархату залишається зареєстрованою в державних органах. Зокрема, зареєстрована Київська патріархія. Це означає, що юридично Київський Патріархат продовжує існувати».

ВЕРДИКТ: ФАКТИЧНА ПОМИЛКА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Релігійна організація наразі досі зареєстрована і дані про неї можна знайти у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних підприємців та громадських формувань.

А от існування релігійного об’єднання Українська православна церква Київського Патріархату (УПЦ КП) було припинено шляхом об’єднання та приєднання до утвореної Православної церкви України. Про це йде мова в офіційному роз’ясненні Міністерства культури України. В Міністерстві підкреслюють що «релігійне об’єднання Українська Православна Церква Київського Патріархату та релігійна організація «Київська патріархія Української православної церкви Київського патріархату», яка у відповідності до її статуту (п. 1) є релігійним адміністративним центром та центральним виконавчо-розпорядчим органом УПЦ КП, після створення та реєстрації статуту релігійної організації «Київська митрополія Української православної церкви (Православної церкви України)» фактично й юридично припинили свою діяльність».

Міністерство спирається на наказ від 30.01.2019 року № 54, але не публікує його, як і інші накази.

 

ТЕЗА 2 : «Патріарх Філарет залишається діючим ієрархом. Він має свою єпархію – м.Київ, постійний член Священного Синоду. А раз є діючий Патріарх, то є і Київський Патріархат».

ВЕРДИКТ: НЕПРАВДА

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Священний синод Вселенського патріархату 11 жовтня 2018 року зняв анафему (відлучення від церкви) з Філарета. Синод також постановив канонічно «поновити у своєму єпископському або священицькому сані» Філарета (пункт 3). Тобто владика був прийнятий у спілкування як «колишній Київський митрополит», а не як патріарх.

ТЕЗА 3: «Відмінити рішення про створення Київського Патріархату може тільки помісний собор цієї Церкви, який створив Київський Патріархат. Такого собору не було. Значить Київський Патріархат залишається, він продовжує діяти».

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ (ПРАВОВА КОЛІЗІЯ)

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Так, дійсно у 1995 році Собор УПЦ КП обрав Філарета головою церкви. Київський патріархат та Автокефальна церква постановили про саморозпуск для того, щоб стати частиною митрополії – це була умова для надання Україні Томоса.

Посади «почесний патріарх» не передбачено в жодному з рішень так званого нового українського православного духовенства. Тобто титулу немає ані в рішенні помісного Об’єднавчого Собору, ані в Томосі, ані в статуті ПЦУ. Священнослужителі самі зазначають, що називають Філарета «почесним патріархом» лише в усних промовах, як вони кажуть, як знак пошани, але без надання якихось привілей, бо нічого з цього не закріплено в документах церкви.

 

Автор: Юлія Хованська

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja