ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: маніпуляції по-президентськи, соцмережі і дезінформація, крапельниці зі спирту проти COVID-19   – Без Брехні
Фактчек

ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: маніпуляції по-президентськи, соцмережі і дезінформація, крапельниці зі спирту проти COVID-19  

7 днів подій, 11 наших публікацій, 5 ваших хвилин. До вашої уваги стислий огляд про події, які привернули увагу фактчекерів минулого тижня за версією «БезБ».

 

Де наманіпулюва в президент?

«Ніхто не думав про повернення Криму з 2014 року й до мого приходу до влади» | Де МАНІПУЛЮЄ Зеленський

Презенуючи Саміт «Кримська платформа» очільник держави заявив, що «ніхто не думав про повернення Криму до мого приходу до влади». Ця заява Зеленського викликала неабиякий резонанс у медіа і соціальних мережах. «… Це дуже неправильно, що ніхто не думав про повернення Криму з 2014 року й до мого приходу до влади…» Насправді, попереднє керівництво України та міжнародні організації від самого початку захоплення Криму ще у 2014 році здійснили низку кроків на шляху до невизнання російської анексій півострова та його повернення: Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюції − 68/262 про «Територіальну цілісність України» від 27 березня 2014 року та 71/205 ГА ООН про «Ситуацію з правами людини в АР Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року; Згідно з офіційним сайтом Радою ЄС обмежувальні заходи проти Росії були вперше застосовані 17 березня 2014 року, на якому міністри ЄС рішуче засудили референдум у Криму та не визнали його результатів… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку

Невгамовний Трамп і фейки навколо нього

Фейковий лист Трампа до Байдена | Як виявили фальсифікацію

Незабаром після того, як Джозеф Байден, новообраний президент Сполучених Штатів Америки, вступив на посаду 20 січня 2021 року, у мережі почало розповсюджуватися зображення з нібито листом його попередника Дональда Трампа. Проте цифрове розслідування французького інформаційного агентства AFP виявило, що передбачуваний лист був зроблений за старим шаблоном, який раніше використовувався в онлайн-обманках. За станом на 27 січня 2021 року Джо Байден не розкривав змісту листа, за його словами, залишеним Дональдом Трампом перед інавгурацією. Білий дім не публікував заяви щодо потенційного листа від 27 січня 2021 року. Фактично, лист був сфабрикований, встановлено розслідуванням агентства AFP. Криміналістичний аналіз фотографії за допомогою інструмента цифрової перевірки InVID-WeVerify виявив недійсність зображення… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

ФЕЙК про «новий» президентський офіс Дональда Трампа

Навіть після закінчення президентства Дональда Трампа його прихильники продовжують розповсюджувати неправдиву інформацію. Так, дехто Бріджит Габріель опублікувала у Твіттері фотографію колишнього президента, під якою сказано: «Новий кабінет президента Трампа виглядає приголомшливо». Твітом поділилися понад 3 400 разів. Про це повідомляє веб-сайт TruthOrFiction. Однак, інші користувачі швидко зауважили, що фотографія зовсім не «нова»; спочатку вона була опублікована ресурсом Associated Press у листопаді 2017 року та приписана фотографу Алексу Брендону… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

 

Соцмережі проти дезінформації

TikTok накрила хвиля дезінформації проти протестів на підтримку Навального

Напередодні протестів у понад 100 містах впливові представники на платформі обміну відео сказали своїм підписникам, що ті можуть потрапити до в’язниці за участь у демонстраціях, про що повідомляє ресурс Coda Story. Борис Канторович, заступник комерційного директора московської фірми з маркетингу Author’s Media, написав про скоординовані зусилля тіктокерів, які намагалися відмовити людей брати участь у протестах. Він також додав скріншоти рекламного дзвінка, розміщеного на популярних маркетингових форумах 24 січня, і зазначив, що «всі вони повторюють одне і те ж повідомлення»… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

ДЕЗИНФОРМАЦІЯ | Telegram-канали «НачШтабу» і «Черговий ООС» виявилися російськими проєктами

Telegram-канали «НачШтабу» і «Черговий ООС» — це російські проєкти, які не мають ніякого стосунку до Збройних сил України. Про це повідомляється на сайті ЗСУ. «Спеціальні майданчики у месенджерах створюються російськими спецслужбами для поширення фейків про Збройні сили України, збору інформації про них для подальшої дискредитації українських військовослужбовців і Збройних сил України у цілому. Найвідоміші з таких платформ — Telegram-канали «НачШтабу» і «Черговий ООС». «Ряд російських і проросійських ЗМІ, а також окупанти на Донбасі активно рекламують “НачШтаб” і “Черговий ООС”, що ще раз доводить приналежність і спрямованість цих ресурсів. Раніше Служба безпеки України встановила, що популярні в Україні Telegram-канали «Легітимний» і «Резидент» працюють на Росію… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

У Tiktok з’явиться нова функція для боротьби з фейками

У соціальній мережі TikTok з’явиться нова функція для боротьби з поширенням недостовірної або неточної інформації. Про це повідомляє інформаційний портал Sequrity Lab із посиланням на заяву Джини Ернандес, менеджерки по продуктах компанії. З появою нової функції, якщо експерти не впевнені у точності або не можуть підтвердити достовірність даних, додаток TikTok буде позначати подібні відео як ті, які містять «неперевірений контент». При намірах користувача оцінити такий контент або поділитися ним, наполегливе попередження з’явиться знову. Користувачеві надається час обміркувати свої дії перед тим, як змінити своє рішення або відмовитись від нього. Вона додає, що експериментальна перевірка функції дозволила знизити показник обміну сумнівними відео на 24%, а рівень їх схвалення користувачами — на 7%… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

Російська пропаганда

ФЕЙК про заборону книг Булгакова і Акуніна | Де бреше кремлівська пропаганда і представники «п’ятої колони» в Україні

В мережі Facebook та смітниковх медіа за допомогою павутини псевдоекспертів поширився фейк про заборону книг «російських класиків» в Україні. Інтернет-видання «Страна.ua» 1 лютого 2021 року інформувало, що «до ввезення в Україну заборонені видані в Росії книги «Майстер і Маргарита» Булгакова, книги Бориса Акуніна про Ераста Фандоріна і деякі інші». У перелік видавничої продукції держави-агресора, на ввезення якої надано відмови у видачі дозволів згідно з Держкомтелерадіо входить Михайло Булгакова «Майстер і Маргарита» у видавництві ТОВ «Видавничої Групи «Азбука-Аттікус» та лише дві книги Бориса Акуніна «История Российского государства. Проаналізовано також два тезиси: «Наприклад, книгу письменниці Єлизавети Дворецької «Ольга, княгиня військової удачі» не пустили в Україну через епіграф: «Про Росію з любов’ю»… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

Фейки про COVID-19

МАНІПУЛЯЦІЯ, НЕПРАВДА | У Швеції штрафують і звільняють за носіння маски|

Фейсбуком розлетівся допис про те, що у Швеції штрафують і звільняють з роботи за носіння маски. У пості стверджується, що такі заяви не є безпідставними й мають докази, а саме  відео, що розміщене на платформі Ютуб. Водночас герой відео посилається на новину в ЗМІ та власний досвід. На сайті Агентства охорони здоров’я Швеції розміщені рекомендації для запобігання передачі COVID-19. Зокрема, в пункті № 5 вказано, що громадянам рекомендують використовувати маски в магазинах та ТЦ, громадському транспорті та місцях в яких неможливо дотримуватись дистанції тощо. Водночас застосування масок для обличчя є одним з засобів й не замінює інші (дотримання дистанції, гігієни рук, уникнення дотиків до обличчя, носа, очей та рота). Швеція не змушує своїх громадян носити маски в обов’язковому порядку, а видає лише рекомендації. Пов’язано це з високим рівнем відповідальності громадян. Тобто санкцій за відсутність маски немає. Відтак й за її рекомендоване використання штрафів не існує… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

ФЕЙК | Крапельниці зі спиртом проти COVID-19 – «новий метод» лікування

Новинна агенція УНІАН та львівське медіа Varta 1 написали про лікаря Анатолія Нєвзгоду, який запатентував черговий метод “лікування” коронавірусу. А саме – крапельниці зі спиртом для лікування Covid-19. Те, що якийсь метод лікування запатентували, зовсім не означає, що цей метод безпечний та ефективний. Патент – це не про медицину, а про авторське право. Жодні авторитетні організації у сфері охорони здоров’я не радять спирт ні як метод лікування, ні як метод профілактики коронавірусної хвороби. Спирт в крапельниці – це величезний ризик для людини. Інформація про цей псевдонауковий та небезпечний метод лікування вже давно шириться інтернетом і виникає питання, чому вона знову випливає в інформаційному просторі, в тому числі в таких нібито авторитетних агенціях як УНІАН. Немає жодного протоколу лікування, який би дозволяв такі експерименти… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

ФЕЙК із серії «теорії змови» | В Ізраїлі тим, хто вакцинувався, видають картку із зображенням вівці

У мережі Facebook розповсюджують інформацію про вакцинацію в Ізраїлі, після якої всім начебто видають картки про проходження щеплення. Все б нічого, але картка-сертифікат має дивний вигляд. У центрі розташоване зображення вівці. Відповідний сертифікат про проходження вакцинації отримують жителі країни, які пройшли щеплення. Картка належить ізраїльському медичному центру імені Хаіма Шиба (Sheba). В оригіналі картка-документ виглядає по-іншому, а ніж на світлині у соцмережі. «Овечки» в центрі немає, замість неї –  напис «I got my Covid-19 vaccine» («Я отримав вакцину від COVID-19»). Оригінальні фото картки містяться на офіційному аккаунті Twitter ізраїльського медичного центру імені Хаіма Шиба. Власне це фото ідентичне тому, що було у постах. Тільки напис у центрі автори допису замінили на овечку. Подібні маніпуляції з фото легко зробити у фоторедакторі… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

ФЕЙК про те, що тіла померлих від COVID-19 «забирають і продають для трансплантації». Вірусне відео циркулює соцмережами у Піденній Америці, Росії, Ірані

Відео з надзвичайно делікатним змістом почало поширюватися ще з листопада 2020 року у соціальній мережі Reddit.  В ньому демонструвалися начебто тіла померлих від ковіду із слідами забору органів. У коментарях на платформі Reddit зазначено, що відео транслювалося у таких країнах, як Бразилія і  Іран, переконуючи, що «коли комусь ставлять діагноз COVID-19, його вбивають, а органи збирають і продають», і що з цієї причини «люди не можуть бачити тіла своїх близьких». Національна організація трансплантологів вказує, що «зображення ні за яких обставин не можуть відповідати донорству органів». За їх словами, цей процес завжди відбувається у надзвичайно контрольованих підрозділах, за максимально етичних та безпечних умов і завжди за згодою членів сім’ї… Інші подробиці: у статті за посиланням у заголовку.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja