Самознищення Дельта штаму в Японії: на жаль поки не доведено – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Самознищення Дельта штаму в Японії: на жаль поки не доведено

Минулого тижня новина про ”японське диво”, а саме, що Covid-19 «самознищився», «зламався» або «вимер» облетіла весь світ, зібравши мільйон переглядів на  YouTube та дісталася до українського медіапростору. Першоджерелом новини було видання «The Japan Times», яке 18 листопада 2021 року опублікувало статтю, в якій інформувало, що «згідно з теорією запропонованою Ітуро Іноуе, професор Національного інституту, причиною різкого зменшення випадків Дельта штаму коронавірусу в Японії до 200 випадків стало те, що штам Дельта «самознищився». Правда − це чи ні, розберемося.   

   

МЕСЕДЖ 1: «У Японії захворюваність на Covid-19 знизилася після того, як штам «Дельта» вірусу почав самоліквідуватися»

Вірус під час розмноження передає свою генетичну інформацію клітині-господарю. За кожної репродукції з’являється маленька помилка в копіюванні, що призводить до мутації первісного варіанту вірусу.

Професор Ітуро Іноуе пояснює “самоліквідацію Дельти” так: «вірус накопичив занадто багато мутацій в  білку вірусу nsp14, який саме відповідає за виправлення помилок копіювання під час реплікації вірусу. В результаті nsp14 не міг вчасно виправити помилки, вони стали неконтрольованими, що в кінцевому підсумку призвело до «самознищення». 

Проте заява Ітуро Іноуе, на жаль, поки що є лише теорією. Наразі не були опубліковані дані, результати та саме дослідження, яке б рецензувала наукова спільнота. Хоча професор зазначив, що група дослідників з Національного інституту генетики та Університету Ніїгати планує до кінця листопада підготувати дослідження, присвячене своїм відкриттям. Але його досі не опублікували. 

Теорія професора Ітуро Іноуе безумовно, цікава, але не зовсім пояснює, чому покалічений вірус, нездатний до розмноження, випередить домінуючий штам.

Меган Колл, провідна епідеміологиня відділу епідеміології COVID-19 Агентства охорони здоров’я Великобританії, поставила під сумнів повну самоліквідацію Дельти в Японії зараз, хоча такий механізм можливий. Як пояснює лікарка: «рекомбінація − це процес, коли два віруси інфікують клітину-хазяїна одночасно, і отримані «копії» успадковують гени від обох − віруси з несправними генами будуть замінені робочими копіями. Без рекомбінації спалахи схильні до Храповика Мюллера − процесу, коли рівень мутацій високий, а значна частина мутацій шкідлива, своєрідний незворотний храповий механізм, який поступово знижує середню придатність невеликих популяцій безстатевих організмів. В умовах активної передачі мутації можуть завдати шкоду вірусу та через це він не зможе мати еволюційних переваг, а віруси у яких немає шкідливих мутацій переможуть і продовжать еволюціонувати. Зараз кількість випадків невелика, можливо, Храповик Мюллера міг тримати спалах під контролем, але якщо вірус не буде повністю ліквідований в Японії, це лише тимчасова відстрочка. Після скасування обмежень на поїздки та відновлення міжнародного переміщення та поки Covid-19 де завгодно перебуває в ендемічній (певна територія) або епідемічний фазі, умови не дозволяють вірусу мутувати до зникнення таким чином − принаймні природно».

В NCBI рік тому була опублікована наукова стаття щодо зниження патогенності SARS-CoV-2, в якій був описаний ефект Храповика Мюллера. Віруси на основі РНК (також і SARS-CoV-2) особливо схильні до зменшення через високу генетичну мінливість та великі коливання чисельності популяції, що може призвести до різких втрат придатності або навіть до вимирання вірусу. Чи відповідає ситуація зі штамом Дельта в Японії Храповику Мюллера ще потрібно з’ясувати.

Ні Міністерство охорони здоров’я, праці й добробуту Японії, ні ВОЗ не інформували про те, що штам Дельта повністю зник в Японiï. «GISAID», глобальна наукова ініціатива та першоджерело, яке забезпечує відкритий доступ до геномних даних вірусів грипу та коронавірусу, зазначає, що в Японії за останні 4 тижні було зафіксовано 40 випадків штаму Дельта SARS-CoV-2. Отже, коронавірус у Японії не «самознищився» остаточно,  в країні все ще спостерігаються випадки штаму Дельта. 

Зниженню кількості хворих на Covid-19 є більш традиційне пояснення

У першій половині липня експрем’єр-міністр Японії Йосіхіде Суга оголосив надзвичайний стан у Японії, оскільки випадки штаму Дельта зростали. Олімпійські ігри в країні з 23 липня по 8 серпня 2021 року підвищили сплеск хвороби через наплив іноземців. Найбільшого піка за кількістю випадків Сovid-19 Японія досягла  з 19-29 серпня 2021 року − більше ніж 20 000 випадків за день. Але активна вакцинація населення в країні, яка розпочалась з серпня та тривала до жовтня 2021 року зменшила швидке зростання випадків Сovid-19. Станом на 29 листопада 2021 року згідно з Our World in Data частка населення повністю вакцинованого проти COVID-19 в Японія складала 77,2% (при чисельності населення в 125 млн. людей), тому захворюваність в країні знизилась до 70 нових випадків та до 0 або 4 смертей на день. 

Окрім того, свою роль зіграли те, що Японія це острівна держава з вищим ступенем ізоляції, дисципліноване носіння захисник масок та дотримання соціальної дистанції були традицією японського суспільства ще задовго до COVID-19.

Отже, підтвердженими на сьогодні причинами зниження кількості захворілих через Covid-19 у Японії став високий рівень вакцинації, дотриманням соціального дистанціювання та носіння масок (не тільки в замкнутому просторі, а й на вулиці). Японію можна розглядати, як модельний приклад того, чого можна досягти, впроваджуючи масштабну вакцинацію та свідомо дотримуючись засобів індивідуального захисту.

Чи були колись випадки «вмирання» штамів? Так.

ScienceDirect, онлайн-платформа наукових досліджень, 30 вересня 2021 року опублікувало наукову статтю, в якому фіксувався випадок вмирання штаму Альфа (британський штам) SARS-CoV-2 у Великобританії. Штам Альфа характеризувався надзвичайно великою кількістю генетичних змін (22 мутації від його предку). Розслідування, проведене 14 липня 2021 року, не виявило жодних інших рекомбінантів (геном, який містить інтегрований генетичний матеріал іншого організму), що дозволяє припустити, що цей переданий штам вимер. Поширеність штаму Альфа знизилася в Англії з максимальних 2,08% у січні 2021 року до 0,21% за тиждень, а на початок травня 2021 року до <0,1%. Станом на 8 листопада 2021 року в Великобританії не були зафіксовані випадки коронавірусу зі штамом Альфа.  

 

Ще по темі:

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja