«Хрещений батько» фейкових новин – Без Брехні
Практичні інструменти

«Хрещений батько» фейкових новин

Історія "товаришування" одного з найуспішніших дезінформаторів та його антипода-фактчекера

Дезінформатор

Крістофер Блер сьорбає каву з чашки. Перед ним три монітора, один з яких привертає його увагу. Блер працює з свого домашнього офісу, що в 45 хвилинах їзди від Портленда в штаті Мен на східному узбережжі США. Чухаючи сиву бороду, він розглядає закладки в браузері.

Він знову відпиває поки ще гарячу каву, довго й тяжко зітхає, після чого підключається до одного з своїх численних сайтів. Спочатку він обирає тему. Кому з політиків пощастить сьогодні? На кого він зверне увагу? На Білла Клінтона? Хілларі Клінтон? Барака Обаму або його дружину?

Можливо темою його історії буде не окрема людина, а спірне політичне питання. Контроль над вогнепальною зброєю? Жорстокість поліції? Фемінізм? Що завгодно, лише б це викликало у людей емоції.

Потім приходить час подробиць. Можливо, він придумає яку-небудь скандальну подію, злочин, новий закон або конституційну поправку. Особливо йому подобається міняти конституцію – у своїх статтях він придумав вже більше 30 фейкових поправок (в реальності в конституції США їх всього 27). Блер відкидається на стільці й уважно дивиться на екран. Потім нахиляється вперед, кладе руки на клавіатуру і починає свій звичний ритуал.

Капслок. ТЕРМІНОВА НОВИНА, двокрапка…  ТЕРМІНОВА НОВИНА: Судно, що належить Clinton Foundation [благодійна організація сім’ї Клінтон], затримали в порту Балтімора з наркотиками, зброєю і секс-рабами.

Його мозок народжує все нові і нові слова. Вони не пов’язані з реальністю, тому йому не потрібно витрачати час на вивчення теми і підтвердження фактів. Його пальці методично стукають по клавіатурі. Літери перетворюються в слова, слова – в речення, а речення утворюють запис у блозі довжиною приблизно в 200 слів. Пише він швидко. Опублікувати.

Потім Блер влаштовується на своєму кріслі зручніше і спостерігає, як його тексти швидко набирають “лайки” і “шери”.

Фактчекер

В 5 тис. км від нього в невеликому бельгійському місті в годині їзди від Брюсселя розташований інший офіс в іншому приватному будинку. За вікном – спекотний літній день. У дворі граються діти.

Мартен Шенк обережно спускається по крутих сходах у свій офіс в підвалі. У кутку кімнати стоїть стіл, навпроти – холодильник з пляшками холодного чаю зі смаком персика. Його робочий стіл чимось схожий на стіл Блера. На ньому три монітора, а сам комп’ютер з жорсткими дисками акуратно захований під стіл.

Раптом він помічає активність на одному з моніторів. Американці прокидаються, і увагу Шенка приваблює зростання трафіку на одній з сторінок. Він спостерігає, як історія набуває популярності, тобто стає вірусною, і користувачі починають активно ділитися нею в “Фейсбуці” і в інших соцмережах.

Шенк заходить на власний сайт і починає набирати текст. Його завдання – розповідати світу про те, що він бачить в інтернеті. Історія про судні Clinton Foundation, на якому нібито знайшли наркотики, зброя і секс-рабів, стала вірусної, але вона повністю сфабрикована.  Це – фейкова новина.

Народження фейкових новин

Під час передвиборної президентської гонки в США в 2016 році журналісти звернули увагу на часті випадки появи в “Фейсбуці” вигаданих історій. На подив, але значна частина фейків походили з Балкан. Після того як BuzzFeed розповів, що безліч подібних сайтів створюються у місті Велес в Македонії, туди з’їхалися журналісти.

“Американці обожнюють наші статті, а ми на них заробляємо, – розповів один з авторів фейків в інтерв’ю Бі-бі-сі. – Яка різниця – правда це чи ні?”

Більшість статей були адресовані прихильникам Дональда Трампа. У них публікувалися чутки про здоров’я Хілларі Клінтон і її нібито незаконної діяльності, про те, що кандидатуру Трампа підтримують знаменитості на зразок Папи римського, а також інші фейки, які повинні були або порадувати, або збурити прихильників Трампа.

У грудні 2016 року Гілларі Клінтон виступила з промовою, в якій вона різко висловилася щодо “епідемії шкідливих фейкових новин і неправдивої пропаганди”, які заповнили соцмережі за останні роки.

Було неясно чи мала Клінтон на увазі вибори, які програла. Журналісти припустили, що вона говорить про так званий “Пиццагейт” [теорію змови, згідно з якою, прихильники Хілларі Клінтон нібито були пов’язані з таємною організацією педофілів].

Цю теорію активно поширювали в інтернеті. Один повірив у неї озброєний чоловік відкрив стрілянину у піцерії Вашингтона.  Але незалежно від того, що передбачала Клінтон, потім термін запозичив її переміг опонент, який через кілька тижнів почав використовувати його з абсолютно іншим значенням.

Під час сумбурною прес-конференції Трамп, ще навіть не вступивши на посаду президента відмовився відповідати на запитання журналіста CNN Джима Акости. «Я не буду відповідати на ваше запитання. Ви – фейкові новини», – сказав Трамп.

З того часу тема фейкових новин знаходиться в центрі уваги – її обговорюють, про них сперечаються, хоча всі трактують їх по-своєму. Є ті, хто вважає, що необхідно дотримуватися початкового значення терміна, тобто фейкові новини – це недостовірні статті, за типом тих, які складали підлітки з Македонії.

Інші вкладають у них політично мотивовані конспірологічні теорії. Можливо, саме в цьому значенні термін використовувала Клінтон. Але поняття “фейкова новина” використовується і по відношенню до якихось помилок, думок, піар-компаній, пропаганді або, як було у випадку з Трампом, до певного ЗМІ або подачі новин, які чимось не влаштовують.

Крім того, під визначення фейкових новин іноді потрапляють сатира або пародії, які, хоча і здаються нешкідливими, все ж можуть ввести людей в оману, часом – з негативними наслідками.

 

Як з’явилося поняття «фейкова новина»

Середина 2016 року

– З’являється серія новин, в основному за темами американської політики. Це зауважує Buzzfeed

– Значна частина новин публікується в македонському Погоди

– Вони поширюються у “Фейсбуці” та інших соцмережах, а творці статей отримують доходи від реклами

Листопад 2016 року

– Дональд Трамп перемагає на президентських виборах

– Google і Facebook обіцяють припинити відраховувати гонорари від реклами творцям фейкових новин

Грудень 2016 року

– Повіривши фейкової історії про партії демократів, озброєний чоловік влаштовує стрілянину в ресторані у Вашингтоні

– Хілларі Клінтон критикує епідемію фейкових новин і пропаганди в соцмережах

Січень 2017 року

– “Ви – фейкові новини”, – сказав Трамп кореспонденту CNN

– Трамп повторює фразу в “Твіттері”, а потім її підхоплюють інші політики

– Сенс виразу стає розпливчастим, його використовують для критики іншої думки, для політичного піару й пропаганди

«Нічого з цього не вийде»

Крістофер Блер виріс у місті Лоуелл, штат Массачусетс, неподалік від Бостона. Його вітчим був переконаним демократом і навіть одного разу спробував стати сенатором штату, взявши участь у виборах.

Блер пропрацював більше 20 років будівельником, у нього виникли проблеми зі здоров’ям. В кінці 2000-х років, коли почалася рецесія і обсяги будівництва зменшилися, він почав шукати нові джерела доходу і став писати в блоги – тексти з ліберальною забарвленням.

Йому дуже подобалося перетворювати слова на тексти. Він завів блог, потім ще один і ще один. Можливість сказати все, що хотілося, робила його розкутішим. Він відстоював точку зору лівих в американській політиці.

Але хоча йому це подобалося, читачів було не так багато. Блогерство не приносило доходу. Тоді він вдався до іншої тактики. Він почав складати сфабриковані статті, які виглядали як звичайні новини. Через клавіатуру він перетворював потоки своєї свідомості в слова і речення.

Коли він бачив результати своїх праць в інтернеті – сотні і тисячі “лайків” і “шерів” своїх постів – він відчував визнання. Люди набагато активніше цікавилися фейковими новинами, ніж реальними або думкою Блера про політику. Але не всі підтримували його витівку.

«Ти витрачаєш на це стільки часу. З цього нічого не вийде», – сказала його дружина.

Коли люди почали клікати на його фейкові новини, до нього потекли гроші – завдяки рекламному сервісу Google. У 2014 році це дозволило йому піти з основної роботи.

«Коли тексти почали приносити хороший дохід, я більше не міг калічити своє тіло на будівництві, – говорить він зі сміхом. – Настав час, коли я міг бути вдома з дітьми і займатися цим [створенням фейків]».

Блер почав реєструватися на сайтах під вигаданими іменами, серед яких, наприклад, – Busta Troll і Flagg Eagleton. Він писав від імені американських патріотів, незадоволених політикою Барака Обами, лібералів, феміністок, руху чорношкірих американців та інших. Йому подобалося, коли люди сприймали брехню за правду і ділилися його текстами в соцмережах, вважаючи, що це справжні новини.

Успіх фейкових новин підштовхнув Блера до створення сторінки у “Фейсбуці”, яку він назвав America’s Last Line of Defense (Остання лінія оборони США). Вона була присвячена фейковим новинам для консервативних республіканців і прихильників Трампа.

Заголовки були скандальними, а іноді і образливими. Вони створювалися з однією метою – викликати емоції, які спонукають людей ділитися статтями в соцмережах.

ТЕРМІНОВА НОВИНА: камеру тортур, знайдену в підвалі Білла Клінтона, назвали кімнатою вбивств.

 ТЕРМІНОВА НОВИНА: команда “Нью-Орлеан Сэйнтс” застрягла на злітній смузі в Лондоні, після того як пілот став на коліно і покинув літак [це пов’язано з акціями протесту в американському футболі, коли спортсмени вставали на одне коліно під час виконання американського гімну]

 ТЕРМІНОВА НОВИНА: Обама, Сорос і демократи домагаються припинення роботи уряду, щоб здійснити державний переворот

Навіть сам Блер називає придумані їм заголовки расистськими і ксенофобськими. Але вони стали вірусними, завдяки чому багато людей могли їх побачити, натиснути на посилання, що в кінцевому рахунку принесло Блеру прибуток.

Машина викриття

Бельгійський програміст Мартен Шенк створив програму, яка дозволяє виявляти найбільш популярні, тобто трендові історії в “Фейсбуці”. Він назвав її Trendolizer.

Потім він викривав їх у своєму блозі. Але йому було важко знайти аудиторію. По суті, він протистояв найбільшим ЗМІ в світі. Коли він помічав, що якась публікація виходить в топ і писав про неї, з’ясовувалося, що інші новинні сайти вже повідомили про це.

Але, як і у випадку з Блером, він знайшов свою нішу в фейкових новинах. Є люди, які ставлять “лайки” і діляться помилковими новинами, так є і ті, хто хотів би, щоб хтось викрив ці фейки.

Коли йому попалися фейкові новини і він почав писати про них в блозі, трафік сайту різко виріс. Не астрономічно, він не почав заробляти, як Блер, але цього було досить, щоб він направив всі свої сили на боротьбу з фейками.

Він повністю присвятив свій блог, який називається Lead Stories, викриттю фейкових новин, придумавши девіз: “Якщо історія трендиться, це не означає, що вона правдива”.

Шенк зауважив, що існують закономірності і принципи поведінки в інтернеті. Наприклад, досить часто йому попадалися на очі статті про смерть Хілларі Клінтон. 

Кожну суботу з’являлась неправдива новина про загибель кандидата в президенти від демократів, чи то в авіакатастрофі, корабельній аварії, чи від серцевого нападу. Або що їй на голову впало колесо від вантажівки.

Викриваючи фальшивки, Шенк почав збирати інформацію про сайти з фейковими новинами і людей, які стоять за ними. Його база даних дозволяла йому відстежувати творців фейків по всьому інтернету, навіть коли вони видаляють свої сайти і сторінки у “Фейсбуці”.

Він зауважив, що є якісь широкі популярні теми для помилкових новин. Крім Хілларі Клінтон популярними були фейкові історії про порушення на виборах, а також імміграція та іслам. Як з’ясував Шенк, в світі фейкових новин сайти часто крадуть один у одного контент. Сайти з Македонії не виняток. Більш того, багато сайтів з фейковими новинами крали матеріали у одного джерела. Цим джерелом був Крістофер Блер.

Божевільна думка

На початку 2017 роки йшла жвава дискусія про поширення вірусних фейковий новин в “Фейсбуці”.  Але це зовсім не означає, що соцмережі якось намагалися з цим боротися.

 

 Глава Facebook Марк Цукерберг, як відомо, спочатку з іронією ставився до ідеї про те, що фейки можуть вплинути на думку виборців.

 “Особисто я думаю, що ідея про те, що фейкові новини в “Фейсбуці “якимось чином вплинули на вибори, на мій погляд, це божевільна думка”, – заявив він після виборів в США 2016 року.

 Але бурхливе політичне життя в Сполучених Штатах дозволила творцям фейків, на кшталт Блера, домогтися успіху.  Він найняв інших авторів, щоб придумувати неправдиві новини.  І гроші лилися рікою.

 “Так було щодня, весь день. Ми отримували віддачу від усього, що робили”, – говорить він.

  Однак благодатний період закінчився.  Політичні вітри повернули проти нього.  На адресу Блера, переконаного демократа з ліберальними поглядами, посипалися звинувачення в розкручуванні популярності Дональда Трампа.

Творці фейків проти фактчекеров

У Бельгії робота Мартена Шенка все більше нагадувала гру в “кішки-мишки”.

Творці фейкових новин почали вдаватися до все більш витончених та іскрометних способів донесення інформації до аудиторії, яка нічого не підозрювала. Водночас і сам Шенк удосконалював методи роботи своїх систем, з ще більшою точністю виявляючи авторів фейкових новин, і, що важливо, його аудиторія зростала.

“Я хочу стати чимось на зразок пошуковика Google для людей, які хочуть з’ясувати, чи правдива та чи інша стаття чи ні”, – говорить він.

За словами Шенка, всього в світі близько 200 організацій, які займаються перевіркою фактів з новинних текстів, і цього недостатньо.

“Поки є можливість на цьому нажитися, будуть і спроби скористатися цим, – говорить він. – Люди знайдуть нові фільтри [для виявлення фейкових новин], а вони [творці фейкових новин] намагатимуться їх обійти”.

Реальні наслідки

У серпні 2017 року по штату Техас прокотився ураган “Харві”. В результаті загинули десятки людей, а збитки інфраструктурі Х’юстона і прилеглих районів були оцінені в мільярди доларів.

Блер зрозумів, що це хороша можливість вдатися до своїх авторських здібностей. Він придумав історію про вигаданого імама у вигаданій мечеті в Техасі. Він написав, що коли вирувала стихія, імам відмовився прихистити у себе немусульман.

Подібна історія, безсумнівно, грала на почуттях читачів статей Блера. Вона була повністю вигадана. Але виникла проблема. На фотографії, якою він проілюстрував замітку, був зафіксований справжній імам – настоятель мечеті в Канаді.

Ібрагім Хінді жодного разу в житті не був в Техасі, але раптово він виявився мішенню фейкової новини.

“Він про це дізнався і дуже обурився, – розповідає Блер. – Він почав писати в “Твіттері”, що ми расисти і ксенофоби. Я відразу ж видалив замітку і приніс йому мільйон вибачень”.

Це був не єдиний випадок, коли від дій Блера постраждали невигадані люди. На одному з його сайтів з’явилася історія про американського солдата-дезертира. Але для ілюстрації він використовував фото справжньої людини, ніяк не пов’язаного з історією.

Шенк в Бельгії зауважив, що історія стає вірусної. Він відкрив її і тут же зрозумів, що для ілюстрації фейкової новини було використано фото реальної людини. Він зв’язався з Блером, щоб той видалив замітку. Історія з сайту зникла. Але після цього Шенк і Блер вступили в листування. Саме тоді Блер розповів, чому він пише фейкові новини.

Справжній Крістофер Блер

Блеру лестило, що Шенк з ним зв’язався. Щось виділяло його на тлі інших людей, які перевіряють факти. Можливо, те, що він вирішив піти на контакт. За його словами, інші сайти, що виявляють фейки, пишуть викривальні статті в своїх блогах, але ніколи не контактують з ним перед публікацією.

Шенк зв’язався з Блером, вказав йому на фейк і в результаті історія була видалена з інтернету. Після цього Блер включив Шенка в секретну групу в “Фейсбуці”, в яку входили шанувальники його творчості.

Саме там Шенк усвідомив, чим насправді займається Блер і що ним рухає при написанні фейкових новин.

“По суті, він пояснив, що ним рухає, – каже Шенк. – [Він розповів] …як вони [творці фейкових новин] працюють”.

Натяки на це можна було знайти в заявах про відмову від відповідальності на сайтах Блера і його сторінках у “Фейсбуці”.

На сайті Last Line of Defense йдеться: “Наше завдання – надати вам інформацію, якою ви можете скористатися, щоб зберігати свою обізнаність тією мірою, яка може бути приємна людині консервативних переконань. Будь ласка, не використовуйте нашу сторінку в поєднанні з Google або іншими новинами, оскільки це ще більше заплутає вас”.

Блер, каже, що те, що він робить, це не новини, думки чи пропаганда, а лише сатира.

Його мета в тому, щоб ввести в оману консервативних американців, щоб вони ділилися помилковими новинами і, як каже Блер, тим самим демонстрували свою дурість.

“Ми всіляко даємо зрозуміти, що наш контент сатиричний, щоб всім було зрозуміло, що це несправжні новини”, – каже він, зазначаючи при цьому, що у багатьох його інтернет-сторінок є добре помітні попередження, яких навіть більше, ніж у відомого сатиричного сайту The Onion.

Коли стаття стає вірусної, у “Фейсбуці” її починають несамовито коментувати. Тоді Крістофер Блер перетворюється з творця фейкових новин в войовничого ліберального троля.

“Головна мета троллінгу – заманити людей у коментарі [під статтею]”, – говорить він.

Там він переходить в наступ. Творець фейків стає викривачем, виявляючи і повідомляючи правоохоронцям про найбільш одіозних користувачів.

“Я можу вам показати сотні профілів користувачів, які довелося видалити”, – говорить він. За його словами, йому вдалося вивести на чисту воду членів Ку-клукс-клану і найбільш затятих расистів.

“Завдяки нашій діяльності людей звільняли з роботи, – каже він. – Ми розкривали їх сутність їх сім’ям. Можете називати мене лиходієм. Але я пишаюся тим, що роблю”.

Козли на козлах

Блер і його невелика армія авторів можуть боротися зі своїми ідеологічними супротивниками і іншими способами. Один з його трюків навіть обріс легендами в інтернеті.

“Це було певною місією, яка тривала кілька місяців”, – говорить він. За словами Блера, його команда перехопила контроль над 26 консервативними групами у “Фейсбуці”.

“Там [спочатку] були картинки, на яких Барака Обаму піддавали лінчуванню, а сам він був зображений мусульманином. Там було безліч публікацій, повних ненависті, що є типовим для таких консервативних груп. Ми їх просто видалили, позбавилися від них”.

“Ми перехопили контроль над цими групами і замінили фотографії на картинки з козлами, – говорить він. – Я покликав команду тролів, і вони не змусили себе чекати. Кілька днів там були “козли на козлах”. Шенк добре знає цю історію.

“Вони називали себе “стадом козлів”, – говорить він. Цей епізод наочно показав, що головна мотивація Блера – політичне пранкерство (хуліганські витівки).

Потік грошей зменшується

Проте з часом суспільство стало більш обізнаним у темі фейкових новин, і від соцмереж почали вимагати боротися з їх розповсюдженням.

Засновник Facebook Марк Цукерберг заявив, що його головне завдання на 2018 рік – “полагодити” свою соцмережу, боротися з проявами ненависті, зі зловживаннями, а також з фейковими новинами.

У квітні 2018 року його викликали в конгрес, щоб відповісти на питання законодавців. Однією з тем були фейкові новини.

В результаті, в липні Facebook оголосила, що змінює алгоритм для того, щоб користувачі в першу чергу бачили в своїй стрічці контент, який розміщують їхні друзі, члени сім’ї і групи, на які вони підписалися.

Компанія, розуміючи необхідність відновлення похитнулася репутації, почала рекламну кампанію з метою переконати користувачів у тому, що вони захищені від спаму, клікбейтовых заголовків, фейкових новин та інших зловживань.

Деякі сторінки були видалені, а компанії помітили, що вміст їхніх сторінок в соцмережах вже не розходиться так само блискавично і в колишніх масштабах.

Блер також зауважив, що доходи впали. Через введені “Фейсбуком” обмеження, як він стверджує, зараз його виручка – лише незначна частина колишніх доходів.

Але він стверджує, що працює не через гроші. Він вважає себе лідером опору в боротьбі з Дональдом Трампом і Республіканською партією.

“Я не якийсь там монстр. Я ліберал. Я не женуся за грошима”, – говорить він.

“За пів року я нічого не заробив. Але подивіться на мою сторінку, я не зупиняюся, я продовжую цим займатися. Я пишу. Я як і раніше вірю в це і буду вірити завжди”, – зазначає Блер.

 ЗУСТРІЧ

Блер і Шенк переписувалися в інтернеті, але ніколи не розмовляли один з одним, поки я не влаштувала їм конференц-дзвінок. Їх розмову я записала.

Їх не довелося довго вмовляти, вони хотіли поспілкуватися один з одним.

Однак розмова спочатку не складалася. Обидва вони, зазвичай, за словом в кишеню не лізуть, але в цій ситуації відчували себе дещо скуто. Вони особливо не знали, що сказати.

Шенк на початку бесіди сказав, що поважає Блера.

“У нього здорово виходить те, чим він займається”, – говорить він.

“Викривати його історії нескладно, тому що, як правило, в самому кінці він вказує, що історія вигадана, також про це йдеться в заголовку його сайту”.

Але Шенк має намір продовжувати писати про фейках Блера, якщо вони будуть ставати вірусними – навіть якщо щось є сатирою, він все одно буде це викривати.

“Моя робота в тому, щоб перевіряти факти. Я не висловлюю свою думку”, – говорить він.

“Погодитесь ви з цим чи ні, але певною мірою це [фейкові історії]  – мистецтво, – вважає Блер. – Часто, коли я щось пишу, я потім перечитую і сміюся над собою. Бо це безглуздо”.

Шенк зазначає, що статті Блера часто приводять його до інших творців фейкових новин, які не повідомляють, що їхні  історії вигадані.

Македонські підлітки – не єдині, хто займався плагіатом “новин” Блера. Так чинять і інші творці фейків по всьому світу.

Завдяки цьому Шенку буває простіше знаходити справжні сайти фейкових новин.

В результаті розмова, яка могла вилитися в шалене з’ясування відносин, проходить в доброзичливому тоні. Навіть після того, як Блер рішуче заявляє, що не припинить писати фейкові історії.

“Не знаю, раптом Мартен хоче припинити мою діяльність. Може, так воно і є”. Потім він звертається безпосередньо до співрозмовника. “Можеш спробувати”, – говорить він зі сміхом.

“Можу з усією серйозністю тебе запевнити, що я не збираюся припиняти твою діяльність”, – відповідає Шенк.

Ближче до кінця розмови я питаю Блера – “хрещеного батька” фейкових новин – і людини, яка його вистежила, чи не хочуть вони сказати що-небудь один одному наостанок.

“Не припиняй займатися тим, чим займаєшся”, – говорить Блер.

“Аналогічно”, – відповідає Шенк з нотками поваги в голосі.

 

Автор. Анісу Субедар (https://www.bbc.com)

Передрук з ресурсу (https://www.bbc.com)

Переклад – «БезБрехні»

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja