Ми вже неодноразово фіксували, що після проголошення президентом Франції Емануелем Макроном меседжу про можливість відправки в Україну контингенту французьких військ у російських пропагандистів не на жарт почало відгорати. Від речниці так званого мзс кремля захарової до рядових інформаційних посіпака – вся російська машина пропаганди завелася на фейки та маніпуляції на тему французьких військ в Україні. І на тлі просто відверто брехливих і маніпулятивних заяв, пропагандисти рф, в котре демонструючи, повну відсутність будь-яких моральних і людських норм, вдалися до відверто брудних вкидів.
Так днями у соціальних мережах поширився відео-ролик пікантного характеру у якому нібито українські жінки у такий спосіб закликали французів вступати до Інтернаціонального легіону в Україні. Про деталі фейку – далі у матеріалі.
У відео-ролику, який активно поширювався у соціальних мережах – переважно Фейсбуку, показана жінка, яку обливають фарбою. Фарба має голубі та жовті кольори. Жінка робить звабливі рухи, розтираючи фарбу по тілу. В цей час на екрані з’являються плашки з відповідними написами, у яких французьких чоловіків закликають приєднатися до спільноти справжніх мужів та вступити до Інтернаціонального легіону в Україні (де проходять службу добровольці з інших країн світу, які вирішили допомагати нашій країні у боротьбі проти росії).
Як елемент, що має створити у глядача ефект правдивості у лівому нижньому кутку цього відео нанесено логотип – «Інтернаціонального легіону територіальної оборони України». Ще одна деталь, яка на думку пропагандистів мала б сприяти довірі до даного продукту – це інформація, яка містилася у дописах, що поширили ролик, що начебто відео було поширене у Ютуб.
Одразу слід звернути увагу на дві важливі деталі, які вказують на те, що за цим брудним продуктом стирчать вуха російської пропаганди.
По-перше, акаунти які поширювали це відео і відповідний допис мають всі ознаки того, що це бот-акаунти: вино «представляють» російськомовний сегмент, але з місцем проживання у різних країнах світу; не містять персональної інформації про себе, мають тільки перепости у стрічці, мінімальна кількість друзів, відсутність особистих фото.
По-друге, низка таких акаунтів розмістила ролик із плашкою реклама. Ми вже не одноразово фіксували, що значна частина антиукраїнських фейків у мережі Фейсбук поширюються саме як рекламний контент, що дозволяє «пробиватися» через алгоритми обмеження мережі.
По-третє, поширення саме у мережі Фейсбук через рекламу та через бот-акаунти свідчить про направленість ролику саме не українську аудиторії, як таку, яка більш активно використовує Фейсбук.
Крім того, не можна не відмітити приховані наративи, які російська пропаганда намагалася «вшити» у подібний ролик.
Один з них, направлений на те, щоб «збити» з французів ініціативність у можливій відправці своїх військ до України. Мовляв, це не французи в особі Макрона вирішили допомогти Україні, а саме України просить допомоги. У такий спосіб пропаганда малює картину того, що у українців все настільки погано на фронті, що вони просять про безпосередню участь військ західних країн у війні проти росії.
Другий наратив – дискредитація у форматі такого брудного контексту відео і українських жінок, і мобілізаційних зусиль України як держави.
Ще один факти, який вказує на роботу російської пропаганди у створенні даного відое-шедевру встановити грузинські колеги-фактчекери з ресурсу Factcheck.ge. На їх запит представники Інтернаціонального легіону сил територіальної оборони України відповіли, що не створювали і не поширювали такий ролик. Цей продукт – є фейком. http://surl.li/rrdmp
«Жоден департамент Легіону, відповідальний за зв’язки з громадськістю або який бере участь у цій діяльності, не публікував такого відео. Матеріали, які ми публікуємо, завжди пов’язані з реальною історією членів Легіону – про їх шлях, досягнення та мотивацію. Поширюваний матеріал завдає шкоди українцям, оскільки містить образливий підтекст щодо українських жінок, тому ми вважаємо, що він створений для провокації», – повідомили у легіоні.