Ще 30 червня 2020 року Рада ЄС рекомендувала країнам відкривати кордони для несуттєвих поїздок громадян не з Шенгенської зони, за умови, що в тих країнах ситуація з COVID-19 краща або хоча б така ж як у Європі. Вимог в документі чимало, але основними є:
Рішення було прийнято після того, як Сінгапур і Україна повідомили про більшу кількість випадків COVID-19 за останні тижні. Дані Всесвітньої організації охорони здоров’я показували, що лише за 8 листопада в Сінгапурі було зафіксовано 2553 нових випадки COVID-19 на 5,686 млн. населення. В Україн було зафіксовано 13 068 нових випадків. І це статистика після неділі. А в будні у нас кількість інфікованих сягала 26-27 тисяч. Таким чином за критеріями кількості хворих та тенденцією зростання випадків Україна та Сингапур не відповідають вимогам ЄС. Окрім того, Україна компрометує себе підробними сертифікатами, а відповідно надійність усієї інформації, яку подає держава, може бути поставлена ЄС під сумнів навіть коли кількість хворих зменшиться.
[embeddoc url=”https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021H1945&qid=1636581908735&from=EN”]Рішення щодо включення чи вилучення певних країн зі списку переглядаються щодватижні. Усього на цей час у списку дозволених лише 18 країн. Для всіх інших існують ті чи інші обмеження.
Тимчасове обмеження на в’їзд поширюються на несуттєві подорожі, простіше кажучи туризм. Не забороняється в’їзд (щоправда, з різними додатковими вимогами у кожній країні) якщо ви: медик, сезонний с/г чи висококваліфікований працівник і їдете офіційно працювати, вчитися, транзитом чи у невідкладних сімейних справах. Повний перелік тут.
Рішення Ради ЄС має назву “Рекомендації щодо внесення змін до Рекомендацій…”, тобто хоч країни-члени і беруть на себе зобов’язання скоординовано діяти в питанні зняття обмежень, проте насправді багато країн діють на власний розсуд. Так Австрія готова приймати до себе українських туристів з сертифікатами, довідками про одужання і наявність антитіл та свіжими тестами. Можна і без тесту, але з 10 денним карантином. Подібні ж вимоги – сертифікат+тест або карантин висунули Нідерланди та Данія. Деяким країнам (Італія) достатньо ПЛР тесту, а деяким (Іспанія, або автотранспортом до Угорщини) не потрібен поки що і він. У Польщі поки без змін – пускають з сертифікатом або відправляють на карантин.
Найактуальнішу інформацію щодо умов допуску до країни краще шукати на офіційному сайті консульської служби, або на сайтах посольств країн.
ВИСНОВОК