Новий-старий ФЕЙК, про платні туалетні кімнати у потягах з 1 червня – Без Брехні
Фактчек

Новий-старий ФЕЙК, про платні туалетні кімнати у потягах з 1 червня

Є фейки, які на жаль живуть вічно. Скільки їх не спростовуй, вони все одно відроджується в медіапросторі. Український телеграм-канал «Путч» 19 травня 2021 року, став розповсюджувачем такого старого-нового фейку про те, що «В Укрзалізниці з 1 червня у частині пасажирських потягів вирішено запровадити платні туалети» та ще підкріпив пост фотографією в якості «доказів». Цю новину вже побачили 3 тисячі користувачів телеграм-каналу «Путч» та вона з легкістю перекочувала у Facebook та Twitter. Чим доповнили стару вигадку та чим будуть переконувати фейкмейкери цього разу, розберемося.

МЕСЕДЖ: «В Укрзалізниці повний капець. Працівників вже почали попереджувати, що з 1 червня у частині пасажирських потягів вирішено запровадити платні туалети! Розраховують, що за півроку таким чином вдасться зібрати 17-18 млн гривень. Ініціатор нововведення – Наглядова Рада «УЗ». Мета – пошук коштів на покриття збитків «УЗ» від залізничних перевезень. При цьому, зарплату членів Наглядової Ради ніхто не збирається понижати. Один Лещенко тягне 332 тисячі в місяць!!! Висновки кожен зробить сам».

СПРОСТУВАННЯ

Дійсно, згідно з Єдиним державним реєстром декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заробітна плата в місяць Сергія Лещенко, як члена Наглядової Ради «Укрзалізниці» на 13 травня 2021 року становить 332 063 тис. грн, тому це правда. Але в новині про платні туалетні кімнати це другорядний елемент.

По-перше. Це циклічний фейк, який вже не перший рік поширюється в українському медіапросторі. Першоджерелом ще з 2013 року був ресурс «UaReview», сатиричне онлайн-видання, що публікує вигадані новини. Відтоді скільки б прес-служба «Укрзалізниці» не наголошувала, що «інформація про запровадження платних туалетів у поїздах не тільки не відповідає дійсності, а й суперечить здоровому глузду», вона знову з’являється та розноситься онлайн-виданнями, телеграм каналами і соціальними мережами саме перед 1 червням.

По-друге. Олександр Шевченко, керівник з комунікацій і маркетингу пасажирського напрямку «Укрзалізниці», на своїй Facebook-сторінці спростував фейкову інформацію про платні туалети та пожартував з іншими не існуючими послугами «Увага, фейк: на першому фото, яке розганяється мережею, інформація застаріла! Насправді оновлена тарифна сітка додаткових послуг УЗ має наступний вигляд: прохід до придбаного місця – 5 грн., користування дзеркалом − 25 грн., вихід з вагону −100 грн». Також, Олександр Шевченко прикріпив низку фотографій, які демонструють, що безконтактний термінал можливо прифотошопити до будь-якого об’єкта у вагоні.

По-третє. «Укрзалізниця» у презентації за 2020 рік інформує, що «через суттєвий негативний вплив COVID-19 доходи від вантажних перевезень зменшились на 10%, а дохід від пасажирів впав на 58,6% внаслідок зниження пасажирообороту на 62%. Сума чистих збитків у 2020 році становить 11,9 млрд. грн, а загальний дохід 75,2 млрд. грн» (фото1).

Іван Юрик, в.о. голови правління «Укрзалізниця», в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» 17 травня 2021 року на питання щодо справжнього стану компанії вказує, що «пасажирські перевезення були повністю зупинені протягом 2-го кварталу 2020 року. В пік кризи в 2020 році глибина падіння по касовій виручці доходила до 40%. Сьогодні вже ми вийшли на 50-60% докризового рівня щодо пасажиропотоку, і на майже 100% вантажопотоку. За підсумками квітня УЗ вперше за останні 12 місяців кризи зупинила збитковий тренд і вийшла на прибуток завдяки підйому економіки, і поступової стабілізації ситуації з пандемією».

Тому, меседж «Путча» про «платні туалети, які потрібні щоб за півроку зібрати 17-18 млн. грн. задля покриття збитків від залізничних перевезень» є неправдою. Адже, дохід «Укрзалізниці» у 2020 році перевищував збитки у 6 разів, а вже у 2021 році компанія вийшла на докризовий рівень щодо пасажиропотоку й вантажопотоку та стала отримувати прибуток.

 

Авторка: Каріна Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja