ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: Неіснуюче сортування жителів Криму, мільйон фальшивих акаунтів щоденно, трезуби на формі канадійських хокеїстів – Без Брехні
Фактчек

ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: Неіснуюче сортування жителів Криму, мільйон фальшивих акаунтів щоденно, трезуби на формі канадійських хокеїстів

7 днів подій, 9 наших публікацій, 5 ваших хвилин. Стислий огляд про події, які привернули увагу фактчекерів минулого тижня за версією «БезБ».

 

Крим, закон, Туреччина і пропаганда

НЕПРАВДА, ПРОПАГАНДА | Туреччина поклала око на Крим і Донбас –  як російські ЗМІ «сполошила» турецька мапа регіонального впливу

«Турецькі медіа показали карту, на якій нібито до складу Туреччини входить Крим і Донбас» – саме під таким соусом цю інформацію (а по факту – дезінформацію) активно поширювали російські сайти кілька днів тому. Відзначилися і кілька українських ЗМІ. На карті червоним кольором виділені території, на які начебто буде поширюватися вплив Туреччини до 2050 року згідно з дослідженням американської недержавної розвідувально-аналітичної організації Stratfor. Не план захвату. Цю карту й показали турецька щоденна газета Takvim і телеканал Haber. Варто зауважити, що ці ЗМІ є приватними і не мають стосунку до державної політики Туреччини.

МАНІПУЛЯЦІЯ, ПРОПАГАНДА | У Раду планують внести законопроєкт про “сортування” жителів Криму за ступенем провини перед Україною

На сайті «Страна.ua» з’явилась новина, яка швидко розлетілась мережею Facebook та українськими і російськими смітниковими ресурсами. У дописі йде мова про сортування та оцінювання людей, що проживають у Криму за ступенем провини перед Україною. Новина про це є маніпуляцією і пропагандою. Емоційний заголовок вірусних повідомлень направлений на загострення конфліктної теми, однак розроблена методика Кримськотатарський ресурсний центр не є окремим законопроєктом й немає жодної інформації про те, що її внесли до вже існуючого проєкту Міністрества.

 

Дезінформація у соціальних мережах

Щоденно Facebook блокує більше мільйона фальшивих акаунтів – керівники Facebook, Google і Twitter відзвітують у Конгресі США про боротьбу з фейками

Керівники найбільших мереж таких, як Facebook, Google і Twitter будуть виступати у Комітеті з енергетики і торгівлі США на слуханнях з питаннь загрози поширення дезінформації в великих соціальних мережах. Про це повідомляє The Hill. 25 березня на слуханнях дистанційно виступлять керівник Facebook – Марк Цукерберг, керівник Twitter – Джек Дорсі і керівник Google – Сундар Пічаї. Їх доповіді будуть заслухані в рамках вивчення американським законодавчим органом заходів, які технологічні гіганти вживають для боротьби з фейк про коронавіруси, а також для протидії дезінформації про результати недавніх президентських виборів.

ТОП-5 тем дезінформації з TikTok | Сода проти COVID-19, йогурт проти грибкових інфекцій, брехливі фільтри краси

Популярність платформи TikTok своєю доступністю дала свободу таким користувачам, які розповсюджують відео з пропагандою ненаукових та у деяких випадках небезпечних медичних порад, дієт та самолікування. На початку 2020 року додаток опублікував розширену політику щодо оманливого вмісту, додавши категорію «інформація, що вводить в оману» до свого набору інструментів. У першій половині минулого року завдяки таким заходам з платформи було видалено понад 104 мільйони окремих відео. У нашій статті зібрано 5 вірусних «оздоровчих» тенденцій з платформи TikTok.

ПРАВДА | Канадські хокеїсти в майках з українським гербом-тризубом 

Чорно-білу світлину спортсменів кілька тижнів тому поширили у соцмережі Facebook. Автор стверджує, що це гравці канадської хокейної команди зразка 1976 року. В той час коли радянські хокеїсти носили форму з написом «СССР», канадські спортсмени з’являлись у формі з українською геральдикою. Світлина із кудлатими хокеїстами із тризубами на формі – правдива. І в історії така подія дійсно мала місце. Що стосується поширень у соцмережах, то єдиний момент, який можна вважати трохи маніпулятивним, це те, що у постах не вказується, що гравці представляли команду не відомої всім і легендарної професійної хокейної ліги НХЛ, а університетську команду.

 

Слідкуйте за руками – маніпуляції медіа та експертів

МАНІПУЛЯЦІЯ | COVID-19 з’явився у Китаї двома місяцями раніше офіційної дати – як смітникові ЗМІ викривили результати місїю ВООЗ

На початку 2021 року делегація ВООЗ вирушила до Китаю, щоби встановити джерело поширення коронавірусної інфекції. Учені планували з’ясувати, чи циркулював вірус раніше, ніж про це стало відомо. Через чотири тижні після досліджень в Ухані, експерти організації оприлюднили попередні результати. Вони заявили, що коронавірус міг з’явитися двома місяцями раніше за офіційне підтвердження. Не виключено, що понад 90 людей у центральному Китаї були госпіталізовані з симптомами COVID-19 за два місяці до 8 грудня 2019 року — дати, коли був виявлений перший пацієнт з виявленими штамом коронавірусу. Після цієї заяви ЗМІ по всьому світу почали публікувати матеріали з гучними заголовками про те, що влада Китаю два місяці не повідомляла про появу нової хвороби. Мова йшла також і про те, що у разі вчасного представлення цих фактів вдалося б уникнути глобального поширення вірусу. Детальне розслідування за посиланням у нашій статті.

Черговий МАНІПУЛЯТИВНИЙ вкид від «Страна.ua» | Газ для населення коштуватиме 9,14 грн/куб

Інтернет-видання «Страна.ua» 11 лютого 2021 року опублікувало новину, де повідомило що «газ в рамках спеціальних обов’язків (ПСО) обійдеться комунальникам близько 10-11 грн/ куб, а ціна для населення за газ становитиме 9,14 грн/куб». МЕСЕДЖ: «Після підписання меморандуму про не підвищення тарифів на комуналку до кінця нинішнього опалювального сезону, «Нафтогаз» підвищив цінник на газ для комунальників. 10 лютого НАК назвав тариф ПСО для виробників тепла для населення − 7,33 за куб без ПДВ і витрат на транспортування. Тобто, з усіма податками та доставкою газ обійдеться комунальникам близько 10-11 гривень за куб. Тоді як ціна для населення − 6,99 за куб з ПДВ, але без доставки. Якщо рахувати максимальний тариф на транспортування (2,15 гривень за куб), то газ людям обійдеться в 9,14 гривень за куб». Це питання було вивчено та визначено як маніпуляція. Чому саме — детальніше у статті за посиланням.

ФЕЙК | Вірусне відео з демонстрацією побічних ефектів вакцини від СOVID-19 виявилося п’ятрічної давнини

Ще з січня 2021 року з південнокорейської платформи Naver Band почало розповсюджуватися чергове оманливе відео. Згодом публікації продовжили поширюватися і на платформі Facebook. На них ніби показано, що дівчина страждає від тяжких побічних ефектів вакцини проти COVID-19. Насправді, твердження хибне: запис розповсюджується щонайменше з 2015 року у повідомленнях про дівчинку з Казахстану, яка потрапила до лікарні після того, як отримала щеплення від кору. За допомогою зворотного пошуку зображень системи Google було виявлено, що ці кадри були опубліковані на платформі YouTube 21 березня 2015 року, майже за п’ять років до початку пандемії коронавірусної інфекції.

ФЕЙК | У Китаї народився представник нової людської раси

Періодично (з 2009 року) повідомлення про чудо-хлопчика з Китаю злегка баламутить світовий інформаційний простір. «Перший представник нової людської раси вже ходить по Землі. Нонг Юсуі живе на півдні Китаю і споглядає на світ пронизливо блакитними очима з неоновим відтінком. Вони світяться, як у кішки, і дозволяють новій людині бачити у темряві», — розповідає портал спільноти «Наше життя». Це не єдиний портал (до альтернативної реальності). Свого часу про це писало інформаційне агентство Sputnik-Молдова, і безліч інших ЗМІ. Правда матеріал був представлений інакше (відео з репортажем про справжнього хлопчика з міста Дахуа). На зображенні нижче — більш пізній тренд ілюстрування «хлопчика». Ця історія обійшла земну кулю вже кілька разів. На кожному витку її хто-небудь спростовував. Висновок завжди один: усі ці матеріали про «зоряного хлопчика» на ім’я Нонг Юсуі зараз супроводжують трохи відфотошопленим стоп-кадром із кліпу гурту System Of A Down на пісню Aerials.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja