Британський фактчек-ресурс Full Fact опублікував 80-ти сторінковий звіт із порадами для урядовців, як протидіяти дезінформації – Без Брехні
Фактчек NEWS

Британський фактчек-ресурс Full Fact опублікував 80-ти сторінковий звіт із порадами для урядовців, як протидіяти дезінформації

Full Fact опублікував доповідь-звіт Із своїми практиками та порадами до урядовців країни, як в майбутньому протидіяти навалі фейків і дезінформації.  Це вже другий щорічний звіті, підготовка яких підтримана Фондом Наффілда. 

Звіт містить 10 рекомендацій, які можуть покращити роботу з даними. Фактчекери закликають політиків висвітлити свої інформаційні джерела для перевірки, а також бути чесними щодо оцінки власного прогресу у досягненні заявлених раніше цілей. У довгостроковій перспективі спеціалісти спонукають уряд взяти на себе інвестування у суспільні інформаційні та комунікаційні системи, щоби переконатись, що люди ніколи більше не будуть настільки уразливими перед кризою. Низький рівень довіри населення до лідерів є хронічною проблемою багатьох років, пандемія лише створює умови для переломного моменту.

Серед рекомендацій звіту було зазначено:

  1. Прийняти чітке зобов’язання щодо довготермінового фінансування;
  2. Інвестувати у майбутні інформаційні потреби (у перспективі на п’ять років);
  3. Створити державну програму для виявлення прогалин та працювати над її заповненням;
  4. Надати дозвіл урядовим аналітикам спілкуватися зі ЗМІ напряму;
  5. Зробити загальнодоступними дані, на які посилається уряд;
  6. Проаналізувати Кодекс статистичної практики;
  7. Визначити показники, за якими буде проводитися оцінка прогресу уряду;
  8. Провести розслідування щодо нагляду за державними комунікаціями;
  9. Встановити загальнодоступну базу розглядання підозрілих висловлювань;
  10. Палаті громад переглянути, як парламентарі можуть виправити офіційні записи.

Як зазначають дослідники, під час пандемії бракувало своєчасної інформації у зручному для використання форматі; було виявлено відсутність детальних оповіщень про попит та пропозицію засобів індивідуального захисту. На самому початку пандемії, як видається, мало місце систематичне перебільшення (у позитивний бік) посадовими особами результатів випробувань. Деякі дані були подані у ретроспективі для забезпечення вражаючого ефекту.

Найбільш пам’ятним, можливо, є той випадок, коли уряд обіцяв проводити 100 тисяч тестів на COVID-19 щоденно. Проте така цифра була виставлена, коли тести було розіслано, а не тоді, коли вони були завершені. Рівною мірою це стосується і постійної нестачі прозорості — наприклад, протоколи Науково-консультативної групи з надзвичайних ситуацій занадто довго не публікувалися і навіть коли публікувалися, містили обмежену інформацію. Аналогічним чином міністри занадто часто посилаються на інформацію без повних даних, щоби громадськість і посередники могли самі перевірити матеріали.

Відсутність прозорості даних і свідчень може підірвати довіру громадськості до основних елементів реакції уряду. А під час кризи відповіді були часто повільними, незрозумілими або неточними. З 12 запитів, які представники компанії Full Fact подали міністрам щодо їх неточних заяв, пов’язаних із коронавірусом у 2020 році, лише одного разу з іншого боку була зроблена спроба з’ясувати ситуацію. Звичайно, на уряд існує значний тиск — від міністрів до груп зв’язку — і що помилки можуть траплятися. Тим не менш, спосіб усунення цих помилок має вирішальне значення не лише для забезпечення громадськості потрібною інформацією, але й може бути шансом для уряду продемонструвати те, що вони заслуговують на довіру з боку суспільства. Усі зобов’язані дотримуватись стандартів, які від них очікуються. У багатьох сферах надто довго не помічалося суттєвих змін окремих процесів, стандартів та поведінки. Пандемія виявила деякі з цих недоліків.

Криза ще далеко не закінчена, а уряд уже може отримати багато уроків. Він повинен працювати над забезпеченням більшої прозорості та підзвітності у процесі вирішення наступних етапів пандемії, а також запровадити фундаментальні зміни, які закладуть основи для кращого використання даних у суспільному житті — та забезпечити їх кращу підготовку до майбутнього.

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja