Чи варто українцям боятися патрулів Нацгвардії на вулицях міст, чи не суперечить новація МВС основному закону – правовий фактчек – Без Брехні
ФактчекФактчек NEWS

Чи варто українцям боятися патрулів Нацгвардії на вулицях міст, чи не суперечить новація МВС основному закону – правовий фактчек

З 1 серпня військовослужбовці Національної гвардії України повинні охороняти громадський порядок у містах країни самостійно, тобто без співробітників Національної поліції. Це повідомлення не абияк стурбувало деяких людей, про що повідомили у Міністерстві внутрішніх справ України. Соцмережами почали розходитися повідомлення про те, що такі патрулі Нацгвардії матимуть необмежені повноваження, а це призведе до порушень прав українців.

В МВС оприлюднили заяву, в якій зазначили, що Нацгвардія немає протиправних намірів, а навпаки керується статтею 12 пунктом 2 Закону «Про Національну гвардію», повинна забезпечувати охорону життя, прав, свобод і законних інтересів громадян та держави від злочинних та інших протиправних посягань.

Експерти «БезБ» з’ясували, чого саме українці побоюються і чому та чи дані новації МВС не суперечать основному закону держави.

 

ВЕРДИКТ: МАНІПУЛЯЦІЯ

Твердження МВС про те, що патрулювання Нацгвардія керується Конституцією України, є маніпулятивним.

СУТЬ ПИТАННЯ:

Превентивні та поліцейські заходи примусу, які можуть застосовувати працівники Національної поліції та Національної гвардії під час виконання, хоча і мають спільні риси, відрізняються тим, що останні мають право застосовувати озброєння та бойову техніку. Проте, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України «Про Національну гвардію України», військовослужбовці Нацгвардії під час залучення до виконання завдань з охорони громадського порядку мають право вживати превентивних та поліцейських заходів примусу відповідно до Закону України «Про Національну поліцію». Це означає, що озброєння та бойова техніка саме під час патрулювань не можуть бути застосовані.

Інші превентивні заходи Нацполіції можуть бути використані бійцями Нацгвардії, а саме:

  • перевірка документів особи;
  • опитування особи;
  • поверхнева перевірка і огляд;
  • зупинення транспортного засобу;
  • вимога залишити місце та обмеження доступу до визначеної території;
  • обмеження пересування особи, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
  • проникнення до житла чи іншого володіння особи;
  • перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
  • застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;
  • перевірка дотримання обмежень, установлених законом стосовно осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
  • поліцейське піклування.

У заходах охорони порядку серед цивільного населення у поліції і військовослужбовців є ще декілька цікавих відмінностей.

Поліцейські заходи примусу включають фізичну силу, застосування спеціальних засобів, застосування вогнепальної зброї. Закони про права і обов’язки обох структур містить норми про те, що поліцейські та нацгрвадійці повинні заздалегідь попередити особу про застосування фізичної сили, спеціальних засобів і вогнепальної зброї і надати їй достатньо часу для виконання їх законних вимог.

Поліцейські вживають заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень та зобов’язані припиняти виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення (ч. 3 ст. 23 Закону). Військовослужбовці, згідно з Законом, не мають повноважень на припинення адміністративних порушень.

Якщо поліцейського неможливо ідентифікувати за зовнішніми ознаками, він зобов’язаний пред’явити особі документ, що посвідчує його повноваження (ч.4 ст.30 відповідного Закону). Військовослужбовцям Національної гвардії теж видається службове посвідчення (п.5 ч.3 ст.20 відповідного Закону), проте документ не зобов’язує його пред’являти такі документи перед цивільними особами.

 

ДОКАЗИ І АРГУМЕНТИ:

Отже, норми законів і дії українських правоохоронців можуть визивати суб’єктивні побоювання у громадян, проте законодавство чітко зазначає, коли саме правоохоронні структури можуть застосовувати силу, все інше буде порушенням. І все ж таки права і свободи громадян можуть бути обмежені. Твердження МВС про те, що такі патрулювання Нацгвардія керується Конституцією України, є маніпулятивним.

Частина 4 статті 17 Конституції каже, що військові формування, чим є Нацгвардія,  ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян. А обмеження прав і свобод – це проникнення до житла чи іншого володіння особи, зупинення транспортного засобу, перевірка документів, затримання та інше.

 

Автор: Аліна Хованська

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja