Маніпулятивний клікбейт, який гірший за фейк! – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфиФактчекФактчек NEWS

Маніпулятивний клікбейт, який гірший за фейк!

Можливо ми б не звернули увагу на черговий клікбейтний заголовок чергового горе-медіа, яке ловить хайп на темі короновірусу, якби не численна кількість переглядів подібного повідомлення. А головне – маніпуляції навколо заяви голови Всесвітньої організації охорони здоров’я – на сьогодні єдиної визнаної у світі структури, яка збирає і аналізує дані з багатьох країн про COVID-19. Далі –  генерує на основі цих напрацювань рекомендації, що базуються на реальному досвіді протидії пандемії. Ми не виступаємо в ролі адвоката ВООЗ – можливо і ця структура має свої недоліки. Проте, слід усвідомити, що інформація від даного міжнародного органу поки є безальтернативною з точки зору достовірності.

 ВЕРДИКТ. МАНІПУЛЯЦІЯ

ПЕРЕВІРКА

Де прихована маніпуляція?

Російськомовне «интернет-обозрение «Главное»» опублікувало повідомлення під заголовком – «ВООЗ признал самоизоляцию граждан бесполезной для борьбы с COVID-19». І далі, у перших рядках інформації: «Глава всемирной организации здравоохранения Тедрос Гебрейесус признал, что самоизоляция граждан и ограничение на передвижение не помогут окончательно ликвидировать пандемию…».

Саме у заголовку і першій тезі повідомлення і криється загроза. Так, далі автори інформації намагаються пояснити, що мав на увазі голова ВООЗ. Але, по великому рахунку, ці пояснення для інформування читача вже не особливо важливі.

Бо значна частина аудиторії «читає» подібні новини по заголовках, максимум по першому (або першому і останньому абзацах). І саме на основі заголовку робить висновок про повідомлення в цілому, формує своє відношення до події, явища, особи, закінчуючи на цьому ознайомлення з новиною.

Які емоції і яку реакцію може викликати у читачів заголовок «ВООЗ признал самоизоляцию граждан бесполезной для борьбы с COVID-19» – можна тільки здогадуватися, але явно вона не буде позитивною і такою, що не створить підґрунтя для панічних настроїв. Бо на сьогодні численні канали інформування громадян зосереджені саме на агітації (у позитивному сенсі) до самоізоляції, як дієвого способу максимально знизити ризик інфікування коронавірусом. До речі, ця рекомендація є однією з ключових з опублікованих на офіційному сайті ВООЗ.

Слід звернути увагу, що подальші пояснення головної тези у повідомленні на 90% – це інтерпретація авторів, а не пряма мова Тедроса Гебрейєсуса, що теж має додає новині достовірності.

І хоча голова ВООЗ і давав оцінку заходам по самоізоляції під час карантину, про проте акцентував увагу зовсім на інших аспектах (далі текст заяви дослівно):  

«Чтобы замедлить распространение COVID-19, многие страны ввели беспрецедентные меры со значительными социальными и экономическими издержками – закрытие школ и предприятий, отмену спортивных мероприятий и обращение к людям с просьбой оставаться дома и оставаться в безопасности.

Мы понимаем, что эти страны сейчас пытаются оценить, когда и как они смогут смягчить эти меры.

Ответ зависит от того, что делают страны в то время, когда эти меры охватывают все население.

Попросить людей остаться дома и остановить движение населения – это выиграть время и снизить нагрузку на системы здравоохранения.

Но сами по себе эти меры не погасят эпидемию.

Смысл этих действий заключается в том, чтобы обеспечить более точные и целенаправленные меры, необходимые для прекращения распространения вируса и спасения жизней.

Мы призываем все страны, которые ввели так называемые меры «блокировки», использовать это время для наступления на вирус.

Вы создали второе окно возможностей. Вопрос в том, как вы будете его использовать?

У нас есть шесть главных рекомендаций.

Во-первых, расширять, обучать и эфективно использовать вашу медицинский и общественный потенциал.

Во-вторых, разработать систему, чтобы выявить каждый подозреваемый случай среди граждан.

В-третьих, увеличить производство, мощность и доступность тестирования.

В-четвертых, расчитать, адаптировать и акомулировать средства, которые вы будете использовать для лечения и изоляции пациентов.

В-пятых, разработать четкий план и правила поведения при карантине.

И в-шестых, переориентировать все усилия правительств на подавление и контроль COVID-19.

Эти меры являются лучшим способом подавления и прекращения распространения вируса, чтобы при снятии ограничений он не возродился снова.

Последнее, что нужно сделать любой из стран – это открыть сейчас школы и предприятия. Вы это сделаете только для того, чтобы закрыть их снова.

Агрессивные меры по поиску, изолированию, тестированию, лечению и отслеживанию – это не только лучший и быстрый способ преодоления экстремальных социальных и экономических ограничений, но и лучший способ их предотвращения».

 

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин”

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja