ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: міфи про вакцини; фейк-жарт, у який ледь не повірили; маніпуляції навколо штурму Капітолія – Без Брехні
Фактчек

ТИЖНЕВИЙ ДАЙДЖЕСТ: міфи про вакцини; фейк-жарт, у який ледь не повірили; маніпуляції навколо штурму Капітолія

7 днів подій, 12 наших публікацій, 5 ваших хвилин. До вашої уваги інформативний та стислий огляд матеріалів про події, які привернули увагу фактчекерів минулого тижня за версією «БезБ».

МІФИ І МАНІПУЛЯЦІЇ ПРО COVID-19

1.ДЕВ’ЯТЬ МІФІВ по дискредитації вакцини Pfizer і легалізації «Спутнік V»

Нові вакцини не допоможуть від нових штамів вірусу. Вакцинацію Pfizer закликають припинити через небезпечні реакції. Ізраїль закупив російську вакцину. Російську вакцину хочуть купити в 50 країнах світу.Керівник Pfizer відмовився вакцинувати співробітників своєї компанії вакциною Pfizer. Люди помирають після щеплення вакциною Pfizer. Кореспондент The New York Times вакцинувався російською вакциною. Вакцини від коронавірусу реєструється як екстрений засіб і не проходять належної сертифікації – як правило вона займає декілька років. Люди й надалі хворіють після вакцини Pfizer. Кожен з них було пояснено та спростовано.

2. МАНІПУЛЯЦІЯ: Китайська вакцина від COVID-19 НЕ отримала сертифікат, що підтверджує 97% ефективність

8 грудня венесуельська телевізійна станція Corporación Venezolana de Televisión (VTV) повідомила про те, що  китайська вакцина CoronaVac у боротьбі проти COVID-19 показала свою 97-відсоткову ефективність. Ця статистика надійшла від державної фармацевтичної компанії Індонезії Bio Farma, партнера китайського виробника вакцин Sinovac Biotech, та була виведена на основі попередніх клінічних випробувань. Однак, того ж дня новинна організація Bloomberg News повідомила про те, що біофармацевтична компанія Sinovac відхилила заяву про  97-відсоткову ефективність розробленої вакцини. Розбиратися із плутаниною береться веб-сайт з перевірки фактів Polygraph.info.

3. ТОП-10 МІФІВ ПРО COVID-19, які минулого року підірвали інфопростір

Батьківщина COVID-19: Китай чи США? Білл Гейтс про побічні ефекти вакцинації. Безрецептурне лікування COVID-19. COVID-19 призводить до суїциду. COVID-19: існує у світі чи в уяві? Офіційна вакцина не є офіційною. Носіння масок не допомагає, а завдає шкоди. Носіння масок викликає бактеріальну пневмонію. Планування COVID-19 у 2015 році. Вакцина від грипу викликає COVID-19. Кожен з них було пояснено та спростовано.

ФЕЙКИ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ

1. ФЕЙК: Проросійські ресурси в Україні поширюють дезинформацію про «масові смерті» у Європі від американської вакцини від Pfizer and BioNTech

Нещодавно на сайті Страна.ua. з’явилась новина про те, що після вакцинації Pfizer почалися, “масові смерті”.  Але основним фокусом матеріалу були 23 випадки (наразі вже 29) смертей в будинку для літніх людей в Норвегії. Та 10 випадків смертей в Німеччині. При цьому з 29 смертей в Норвегії — причини 16 ще проходять оцінку відповідних комісій. Це були люди зі смертельними захворюваннями, які потребували паліативної допомоги. Ще один вкид, який поширили проросійськи сайти стосується інфікування та зараження медиків. На сайті проросійський блогера Анатолія Шарія роздмухують маніпуляцію про масові зараження коронавірусною хворобою литовських лікарів. Маніпулятивний заголовок каже про “масові випадки зараження”, але потім виявляється, що лише 78 лікарів захворіло. І вони вакциновані лише 1 дозою. Вся інформація йде у першу чергу від російськомовних ресурсів. Сайт Шарія посилається на російське РИА, а вони своєю чергою на російськомовну DELFI. Пошук англійською та литовською мовами не надає новин на цю тему. На фоні новин про суперечливу ефективність китайської вакцини, яка може потрапити в Україну, почалися інфовкиди та проросійських сайтах про небезпеку американською вакцини від  Pfizer and BioNTech.

2. ФЕЙКИ, ПРОПАГАНДА та МАНІПУЛЯЦІЇ медведчуківських «ікспертів» про російську вакцину і санкції проти Кремля

Ірина Паламар була гостем на «Newsone» 25.12.20 та стверджувала, що «Медвечук домовився про постачання та виробництво російської вакцини в Україні». Проте меседж Ірини Паламар, що «Україна могла б заробляти мільярди на вакцині» є фейковим і маніпулятивним, адже російська вакцина «Супутник V» лише знаходиться на третій фазі дослідження та не довела свою ефективність та безпеку і не сертифікована. На каналі «Newsone» Паламар 31.12.20 висловилась про те, що «російська вакцина ближче українському народові, ніж Pfizer». З боку Паламар меседж щодо «Pfizer» є дискредитацією через її конкурентоспроможність. А висновок Паламар про те, що «російська вакцина ближче українському народові, ніж Pfizer» є відвертою пропагандою, адже ґрунтується лише на тому що, Росія та Україна колись були умовними «братніми народоми».

ФЕЙК-ЖАРТ ПРО НАБОЛІЛЕ

ФЕЙК-ЖАРТ про затримання «шкарпеткового» порушника карантину «клонували» у п‘яти областях України

10 грудня у соцмережі Facebook з’явилась новина про чоловіка, який порушив правила карантину і придбав заборонений для продажу у локдаун товар. Першими допис опублікували у пабліку «Киев Оперативный». У пості значилось, що у м. Буча по вул. Депутатській правоохоронці зупинили чоловіка, який ніби-то поводив себе дивно. Під час обшуку при ньому знайшли три пари шкарпеток – дві нових, з бірками, ще одні – використані. Патрульні викликали слідчих для з’ясування справи, ну а через соцмережі громадян попереджають, що купівля заборонених для продажу під час локдауну товарів ніби-то тягне за собою кримінальну відповідальність.

 ФАКТЧЕК NEWS

1.Twitter видалив більше 70 тисяч акаунтів, через які поширювалися фейки про «теорію змови» прихильників угрупування QAnon

Керівництов мережі Twitter заявили, що з 8 січня заблокували понад 70 тисяч облікових записів, які в основному були присвячені теорії змови QAnon. Twitter повідомив в своєму блозі, що цей крок може привести до втрати тисяч передплатників на деяких акаунтах. Соцмережа посилила заходи по блокуванню таких облікових записів в зв’язку з подіями в Капітолії «для захисту розмов на сервісі від спроб підбурювання до насильства, організації нападів і поширення завідомо неправдивої інформації про результати виборів».

2.Світова фактчекерська спільнота неоднозначна в оцінках блокування акаунтів Трампа у соцмережах

7 січня Марк Цукерберг заявив про остаточне блокування облікового запису Дональда Трампа, чинного президента США, через ризик «підбурювання до насильства», принаймні до закінчення терміну президентських повноважень. Міжнародна мережа перевірки фактів (IFCN) зафіксувала перші реакції з боку спільноти фактчекерів на зазначене рішення. Серед них: Наталі Ліл, контент-директорка першої у Бразилії факчте-агенції  Agência Lupa, Тай Налон, засновниця бразильської фактчекінгової організації Aos Fatos, Гілмар Лопес, засновник бразильського фактчек-ресурсу e-Farsas, Еллен Тордесільяс з медіа-організації VeraFiles на Філіппінах, Тамоа Кальзаділла, венесуельська журналістка, яка керує командою факчтек платформи El Detector.

3. Республіканці у США намагаються перекласти відповідальність за штурм Капітолію на рух «Антифа»

Після того, як прибічники Дональда Трампа штурмували будівлю Капітолію 6 січня, кілька республіканських союзників чинного президента США намагаються перекласти провину на ймовірних представників лівих активістів, рух «Антифа», про що повідомляє Washington (CNN). Представники Мо Брукс, Пол Госар та Метт Гец висунули ідею про те, що екстремістська група «Антифа» пробралася до прихильників Трампа під час мітингу минулої середи для того, щоби спровокувати натовп. Відповідно до даних, нічого з представленого вище не відповідає дійсності. Фірма, на яку посилається газета Washington Times, повідомила двом новинним агентствам, що історія неправдива. Федеральне бюро розслідувань також зробило заяву про те, що станом на 8 січня немає ніяких ознак проникнення представників «Антифа» до тисняви. Крім того, у натовпі, який штурмував Капітолій, були ідентифіковані представники правих екстремістів. На момент публікації цієї статті службою CNN не було виявлено жодних доказів протилежного.

4. ФЕЙКИ про антисемітську «теорію змови» поширювалися перед штурмом Капітолію

Такі конспіративні рухи, як QAnon, сприяли збільшенню явки на протестах перед будівлею Капітолію, а твердження їх представників базувалися на заявах про наявність глибинної держави та наведенні прикладів діячів єврейського походження, подібних до Сороса та родини Ротшильдів, у якості ляльководів, які займаються пригніченням населення. Мережі Facebook, Twitter, YouTube та Instagram протягом літа та осені минулого року працювали над видаленням величезного обсягу вмісту, пов’язаного з рухом QAnon, на своїх платформах  — з перемінним успіхом — багато з тих, хто належав до цього угрупування, просто перейшов на нові сайти, які не обмежують діяльність екстремістських груп.

ДВА СЛОВА ПРО ПРЕЗИДЕНТА

МАНІПУЛЯЦІЯ: на яких гострих темах зманіпулював президент під час новорічного звернення

Володимир Зеленський 31 грудня 2020 року привітав українців з Новим роком. Особливу увагу привернули ті теми, що або педалюються Офісом президента як досягнення влади, або торкаються болючих для суспільства тем. Як приклад – програма «Велике будівництво» та режим тиші на Донбасі.

 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja