Фейкові «служби з видачі безкоштовних масок» від неіснуючого департаменту «здравоохранения» – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

Фейкові «служби з видачі безкоштовних масок» від неіснуючого департаменту «здравоохранения»

Вчора надвечір, на тлі ажіотажу навколо тестів на коронавірус і захисних масок, черговий фейк розійшовся мережею і активно поширювався користувачами (дослівно): «Срочная Информация. Департамент Здравоохранения информирует население в связи с Коронавирусом (COVID-19) создаются службы для Бесплатного обследования населения, выдачи медецинских масок, тестов на вирус. В первую очередь обслуживаются пенсионеры, ветераны, инвалиды, малоимущие, многодетные и т.д. Телефоны для Справок…»

ВЕРДИКТ. ФЕЙК. МАНІПУЛЯЦІЯ

Перевірка.

  1. В українській системі охорони здоров’я на існує «департамента Здравоохранения», в чому можна переконатися на сайті Міністерства охорони здоров’я України. Міністерство має у своїй структурі 25 підрозділів і жоден з них на має назви вказаної у повідомленні.
  2. Повідомлення «натякає» на офіційність, однак на інформаційній сторінці МОЗ подібної об’яви не немає, як і немає жодної заяви від офіційних осіб міністерства про запровадження подібної «служби».
  3. Текст повідомлення, начебто офіційного, написано російською мовою, в той час, як всі дійсно офіційні заяви подаються виключно державною. Текст містить граматичні помилки – «медЕцинских» – правильно – «медицинских». Деякі слова з незрозумілих причин написані з великої літери. Одна з них – переклад через автоматичний перекладач з іншої мови, наприклад, німецької де за певними правилами слова в середині речення можуть писатися з великої літери.
  4. У переліку тих, кому начебто будуть надавати певні послуги безкоштовно, категорії громадян вказані узагальнено і не конкретно: ветерани – категорій ветеранів є декілька; інваліди – не вказано яких груп; малозабезпечені – ця категорія теж має поділ на підгрупи; «і т.д.» – не зрозуміло кого ще мають на увазі під цим скороченням.
  5. У переліку даються телефони всього для п’яти областей України. Для кожної з вказаних – по три. Для всіх інших областей – всього ОДИН номер! Серед номерів телефонів – всі мобільні різних операторів. Жоден номер не має державного коду +380, або обласних, чи номерів, що починаються на 0-800 (наприклад, телефон «Гарячої лінії» МОЗ).
  6. При перевірці самих номерів телефонів виявилося, що частина з них належить приватним особам (наші фахівці зателефонували), які були дуже здивовані, що їх дані потрапили до даного фейкового повідомлення. Інша частина була ідентифікована, як контакті номери на сторінках Facebook з комерційними послугами, сайтах з продажу певних товарів (позначені на скріншотах червоною рамкою). В базах, де зібрані «шахрайські» номери телефонів, вказані в повідомленні не зафіксовані.

 

Автор. Олександр Гороховський

NB! Матеріал підготовлений в рамках проєкту з протидії фейкам за темою “COVID-19”, ініційованого керівником проєкту “По той бік новин” 

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja