По-перше, Agora Vox – це видання, що представляє громадську журналістику, тобто на сайті розміщуються матеріали не професійних журналістів, а волонтерів, письменників, передруки тощо. Зокрема, ця інформація та інші основні позиції видання є в розділі “La Fondation AgoraVox”.
“Ми вважаємо, що всі громадяни повинні мати можливість висловлювати свою думку незалежно від їх політичної, економічної, релігійної, культурної чи соціальної орієнтації” – вказано на сайті Agora Vox.
По-друге, матеріал створений не цією газетою, як стверджує авторка, а російським виданням “РИА Новости” за авторства Валерія Михайлова та перекладений для сайту “Донбасс Инсайдер”, що вказано наприкінці матеріалу. Тобто, AgoraVox не висловлював власної позиції, а просто розмістило публікацію з російського ЗМІ.
МЕСЕНДЖ 2: “В NachDenkSeiten автор статьи Ульрих Хайден подробно описывает ситуацию, которая сложилась в Украине… Автор старается привлечь внимание немецких СМИ к проблеме принципов свободы слова в Украине”.
NachDenkSeiten – німецький блог, в якому коментуються політичні та соціальні проблеми. Редактором є колишній політик Альбрехт Мюллер. Матеріал, на який посилаються журналістка, був написаний Ульріхом Гейденом, який з 1992 року працює позаштатним кореспондентом у Москві. У самому тексті, журналіст посилається на “Страна.юа”, що є українським ЗМІ з проросійською позицією, а не закордоним.
Крім того, серед головних особливостей автора є те, що він має опозиційний погляд до Західного (Європейського) шляху України, негативу до подій на Майдані Це зазначено й в офіційній біографії. Наприклад, в матеріалі “Unrechtsstaat Ukraine” ( Несправедлива держава Україна) від 7 червня 2021-го, критикується рішення щодо Сергія Стерненка.
“Як правий екстреміст тероризує Одесу і стає героєм України далеко за межами націоналістичного спектра: Колишній керівник правого сектору в Одесі, 26-річний Сергій Стерненко, є одним з найвідоміших правих екстремістів крила в Україні” – пише журналіст.
Тобто, видання відносить себе до блогів, що включає суб’єктивне висвітлення інформації. А головним джерелом інформації в цій публікації є “Страна.юа”.
МЕСЕДЖ 3: “Ведущее американское издание Associated Press отмечает, что новые обвинения, которые украинская власть предъявила главе политсовета партии “ОП-ЗЖ” Виктору Медведчуку, являются частью более широкой кампании, начатой еще в феврале”.
Матеріал “Ukraine charges Putin ally Medvedchuk with treaso” (“Україна звинувачує союзника Путіна Медведчука в державній зраді”) від 12 травня 2021, описує ситуацію загалом. Автор не висловлює своєї прихильності до жодної зі сторін, однак зазначає, що Віктор Медведчук обрав Володимира Путіна хрещеним батьком однієї зі своїх доньок, а також характеризує “ОП-ЗЖ”, як проросійську партію.
“66-річний очолює політичну раду проросійської партії “ОП-ЗЖ”. Це найбільша опозиційна група в парламенті, яка має 44 з 450 місць” – говорить автор.
МЕСЕДЖ 4: “Британское агентство новостей Reuters в своем материале цитирует Виктора Медведчука, где он называет санкции против него “еще одним шагом для Украины к диктатуре”.
У матеріалі від 19 лютого 2021 року під авторством Меттіаса Вільямсона дійсно є цитата Медведчука: “В офісі Медведчука не відразу відповіли на запит про коментар. Але в заяві партії Медведчука в Facebook говориться: «Сьогодні Україна на один крок ближче до того, щоб стати диктатурою».”
Цитування використовується, щоб показати думки політика, а не як думку журналіста. У висновках тексту додають, що Віктор Медведчук має тісні зв’язки з Володимиром Путіним, які тільки шкодять Україні: “Зв’язки Медведчука з Росією є проблемою для України, оскільки відносини між двома країнами впали після анексії Москвою Криму у 2014 році і підтримки сепаратистів в конфлікті на сході України.” Однак, в публікації “Вести” повного тексту та висновків публікації не зазначено.
МЕСЕДЖ 5: “Катарское СМИ L’observateur du Qatar в своей статье пишет, что Медведчук, который наладил более тесные связи с Москвой и в прошлом был посредником между Москвой и Киевом, находится под следствием по обвинениям в измене, которые он описывает как политически мотивированные”.
Матеріал “Путін, стверджуючи, що Україна стала «антиросійської», обіцяє відповісти” від 15 травня 2021 року за авторства Поліни Івановой з Москви та Павла Політука з Києва. Редактором є Меттіас Вільямсон.
Цитата, яка використана в публікації є переказом думки Президента Росії Володимира Путіна, який виступив на наступний день після того, як український суд помістив під домашній арешт Віктора Медведчука. А не власне думкою журналістів.
МЕСЕДЖ 6: “Швейцарское издание Zűrsch-Weekly News Review, в своем материале пишет, что события в Украине показывают, что суд над Виктором Медведчуком … является еще одним доказательством того, что нынешнее украинское правительство использует политические инструменты в борьбе с его критиками.”
Zurich Weekly News Review – це локальне Цюрихське видання, що пише про події міста, політику, бізнес та все, що пов’язано зі Швейцарією.
В матеріалі “Політично вмотивована справа та репресії проти опозиції: Що показав суд над Медведчуком?” (Politically motivated case and crackdown against the opposition: What did Medvedchuk trial show?) не вказане авторство.
Крім того, висновки роблять на основі думки “українських аналітиків”, однак не вказують яких саме і звідки була взята інформація. Зокрема, про те, що Медведчук за підрахунками аналітиків є головним конкурентом Зеленського на президентських виборах.
МЕСЕДЖ 7: “Крупнейшая ежедневная газета Германии “Зю́ддойче ца́йтунг” в статье рассказывает о двойных стандартах Владимира Зеленского. С одной стороны он закрывает телеканалы и вводит санкции в отношении Виктора Медведчука и его окружения, а с другой даёт возможность другому олигарху Ринату Ахметову процветать в Украине.”
В матеріалі “Влада олігархів не зломлена” (Die Macht der Oligarchen ist ungebrochen) від 29 березня 2021, дійсно розповідає про олігархію в Україні, яка залишається найбільшою проблемою України. Автор підкреслює, що ситуація з Медведчуком не змінює ситуації, водночас журналіст не використовує термінів “незаконне переслідування” і не висловлює позитивного ставлення.
ВИСНОВОК:
Авторка: Вероніка Хорольська