ТОП-ФЕЙКІВ антиваксів на межі абсурду: від відсмоктувача вакцини до нового «білого золота» – Без Брехні
COVID-19. Правда і міфи

ТОП-ФЕЙКІВ антиваксів на межі абсурду: від відсмоктувача вакцини до нового «білого золота»

Фантазія антивакцинаторів не перестає дивувати – за останні кілька тижнів в українському інформаційному просторі з’явилися шалена кілька «вкидів» на межі здорового глузду, які покликані дискредитувати вакцинацію.  

Ми розібрали чотири фейки антиваксів про коронавірус та вакцинацію, зміст яких балансує між абсурдом і маразмом. Але при цьому, такі дописи активно «лайкають» і поширюють.

 

“Пластир моментального відсмоктування вакцини за 1200 доларів”

СПРОСТУВАННЯ

Понад тиждень користувачі соцмереж обговорюють чудо-пластир, який начебто допомагає відсмоктати вакцину проти коронавірусу, якщо прикласти його до місця щеплення. Однак мало хто розуміє, що поширює жарт.

Допис про такий новітній «стартап» з’явився на сторінці жителя Санкт-Петербурга, користувача соцмережі Instagram. Чоловік запропонував придбати пластир для моментального відсмоктування вакцини за 1200 доларів.

Цікаво, що на «товар» одразу ж знайшлися покупці, які навіть запитували, чи можлива доставка на територію тимчасово окупованої території Донецької області. Дехто сприйняв жарт серйозно і почав доводити у коментарях, що пластир не подіє, адже вакцина «розходиться по всій кровоносній системі», що абсолютно логічно.

На фото, яким поділився жартівник, зображене ніщо інше, як звичайний ватний диск, який притулили до руки. Проте дехто сприйняв цю інформацію занадто серйозно.

Слід нагадати, що ми вже писали про подібний фейк-жарт, про магніти, які нейтралізують чіпи, що вживляються разом при вакцинації. Тоді прикол, теж чимало користувачів соцмереж прийняло за правду, а деякі журналісти навіть провели розслідування.

 

“Коронавірус – це бактерія, на яку вплинула радіація”

СПРОСТУВАННЯ

Старий і бородатий фейк про те, що коронавірус має бактеріальну природу, знову несеться нашим інфопростором. Тільки тепер він – з присмаком радіації і від інших «науковців».

У соцмережах поширюють інформацію, що начебто у місті Набережні Челни (республіка Татарстан, РФ) вчені зробили «сенсаційне» відкриття, суть якого в тому, що коронавірус є бактерією, на яку вплинула радіація. Ця бактерія начебто провокує смерть через згортання крові.

Однак, як повідомляють фактчекери ресурсу factcheck.kz з Казахстану, в дописі простежуються ознаки старого фейку, який поширювали ще у травні 2020 року. Тоді журналісти спростували «відкриття італійських вчених», яке через декілька місяців тиражувалося під виглядом «відкриття із Німеччини».

У новому «татарському» фейку є повтори старих тверджень про бактеріальну природу хвороби, тромбоз та аспірин у якості головних ліків. У дописі, як і півтора роки тому, згадується Китай. Однак, якщо в «італійсько-німецькому» фейку повідомляли про приховуванні ВООЗ від китайців факту дієвості аспірину при ковіді, то в новій версії навпаки – таємницю зберігає влада Піднебесної.

Крім цього, у новому фейку з’явилося доповнення до аспірину – засіб під назвою «імромак» і інформація про те, що на бактерію коронавірусу вплинула радіація.

Цікаво, що в одному з абзаців нового тексту несподівано згадуються якутські вчені, про яких був аналогічний допис. Цей фейк місцеві ЗМІ спростували у жовтні. Очевидно, творці нового «вкиду» забули сховати «кінці» старого і неуважно відредагували текст.

Хоч наукове пояснення коронавірусу і розшифровка його геному є у вільному доступі, фейк про те, що COVID-19 – це бактерія, дуже живучий. Нещодавно схожий меседж розповсюдили на Волині.

 

“Вакцинованих людей видно через Bluetooth”

СПРОСТУВАННЯ

Такий собі антиваксер Сергій, учасник антиваксівського мітингу, в ефірі одного зі столичних телеканалів розповів журналістам, що якщо увімкнути Bluetooth на телефоні, то можна буде побачити вакцинованих людей по номерах.

«Ці номери світяться в людини після вакцинації. Це вже перевіряли тисячу разів. Якщо я зараз відійду, жоден номер світитися не буде», – стверджував чоловік. Проте коли журналістка запитала, чого ж у її телефоні не відображаються щеплені люди, Сергій запевнив, що у неї просто новий телефон.

Очевидно, наш антивакс намагався пояснити щось про чипізацію населення, проте не зміг пригадати сам термін. Чи чипізацію і 5G/ Фейки про чипізацію населення – також дуже живучі і існують з самого початку вакцинації проти коронавірусу. Це одна з найулюбленіших теорій змов серед противників щеплень. Вони вважають, що під час масової вакцинації від COVID-19 людям таємно вводять мікрочіпи, аби надалі стежити, збирати дані і навіть керувати поведінкою щеплених осіб.

Однак вакцинованим проти ковіду не вводять чіпи і не присвоюють MAC-адресу (унікальний ідентифікатор кожного пристрою, що має доступ до мережі).

Коли людина вмикає Bluetooth, вона «бачить» на телефоні інші пристрої поблизу, у яких також увімкнутий Bluetooth. Ця бездротова технологія працює на невеликій відстані і зрозуміло, чому віддалившись від натовпу, антивакс Сергій не бачить людей, які «світяться». Як то кажуть, вчіть матчасть.

 

“Сперма невакцинованих чоловіків і грудне молоко невакцинованих жінок «злетіли» в ціні і перетворилися на нове “біле золото””

СПРОСТУВАННЯ

Кілька тижнів тому україномовні сайти почали «розганяти» інформацію не першої свіжості про те, що грудне молоко невакцинованих жінок і сперма невакцинованих чоловіків зростуть у ціні на 11 000% і 21 000%. Переважно таку інформацію публікували сайти-сміттярки, посилаючись на англомовний ресурс із сумнівною репутацією Sodomsun.com.

Інформація на межі абсурду. Але все ж таки розтлумачимо що в ній не так без емоцій. По-перше, у першоджерелі інформація з’явилася ще в червні 2021 року. Згодом її розтиражували російські сайти, а на теренах нашої країни цей вкид почали поширювати вже у жовтні.

По друге, як правило, в інформаційних повідомленнях такі шокуючі цифри і гучні заяви є фейковими і мають на меті «підбадьорити» і створити додатковий вже матеріальний стимул антивакцинаторам і далі не вакцинуватися, а тим, хто ще роздумую – таки прийняти рішення не «колотися».

По-третє, в оригіналі новини немає конкретної інформації про те, де саме відбувається таке подорожчання. Там просто йдеться про якийсь «місцевий банк сперми» та «місцевий розплідник».

По-четверте, цей фейк має зв’язок з іншими своїми попередниками – фейками про те, що вакцинація проти коронавірусу викликає жіноче безпліддя і чоловічу імпотенцію. Цю інформацію спростовували у ВООЗ ще в лютому цього року.

Також коротке пояснення з цього приводу публікували на сайті МОЗ України. Ніде не йшлося, що вакцинація може зашкодити вагітним жінкам, або спричинити еректильну дисфункцію у чоловіків. Тому інформація про подорожчання сперми і грудного молока – фейк, брехня і маніпуляція, які межують із абсурдом.

 

Авторка. Світлана Кирилова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja