СІМ МАНІПУЛЯЦІЙ, які використовували кандидати на довиборах на славнозвісному 87-му окрузі – Без Брехні
Фактчек

СІМ МАНІПУЛЯЦІЙ, які використовували кандидати на довиборах на славнозвісному 87-му окрузі

Пристрасті навколо довиборів на вже славнозвісному 87-мому окрузі не вщухають і досі. Кандидат у народні депутати від партії “За майбутнє” Олександр Шевченко  (балотувався на окрузі ) сьогодні заявив, що Івано-Франківський окружний адмінсуд визнав протиправним протокол окружної виборчої комісії про встановлення підсумків голосування на виборчому окрузі №87.

В той же час перший заступник голови фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко заперечив, що Окружний адміністративний суд Івано-Франківська визнав протиправним протокол окружної виборчої комісії про встановлення підсумків голосування на виборчому окрузі №87.  

Суть конфлікту полягала в тому, що на 5 дільницях окружні виборчі комісії вирішили перерахувати голоси через ймовірні порушення. Після перерахунку ОВК визнала вибори на цих дільницях недійсними. Шевченко із цим не поголився і через суд домігся скасування рішень дільничних комісій. 

“Протокол ОВК скасовано. Ну ледь не перемога. Але загалом це звичайна юридична дія, яка навіть без цього рішення і так мала бути здійснена», — наголошує старша радниця з правових питань «ОПОРИ» Ольга Коцюруба.  «ОПОРА» рахувала голоси, враховуючи показники цих 5 дільниць, і переможець виборів залишається той самий — Василь Вірастюк від «Слуги Народу».

Як бачимо, пристрасті вирують. 87-мий округ став квінтесенцією маніпулятивних виборчих технологій. Їх використовували всі учасники виборів. Нагадаємо, що основна боротьба розгорнулася між Василем Вірастюком від партії «Слуга народу» та Олександром Шевченком від партії «За майбутнє». Серед маніпулятивних технік – і підставні клони-кандидати, адміністративний тиск, пошкодження цілісності упаковки з бюлетенями чи взагалі їх зникнення, штучне блокування дільниць. Ми зібрали приклади семи найбільш потужних і яскравих маніпуляцій цього виборчого процесу.

1. Кандидати-клони

Опоненти спеціально додають клонів-кандидатів до виборчих бюлетенів, щоб ввести в оману виборців під час голосування. Згідно з відомостями про підрахунок голосів ЦВК під час виборів у 87-му окрузі такі клони коштували Шевченко Олександру Леонідовичу від партії «За майбутнє» 499 голосів. Один з клонів Шевченка мав ідентичні ПІБ і забрав 364 голоси, а другий зі схожим ім’ям та прізвищем забрав 135 голосів.

2. Передчасне оголошення перемоги на основі неофіційних даних

Вночі 29 березня 2021 року обидва кандидата Шевченко та Вірастюк на особистих Facebook-сторінках оголосили, що за паралельним підрахунком голосів (ППГ) кожен з них виграв. Згідно з «ОПОРА», неурядова організація громадського контролю у сфері виборів, «ППГ є методом, який застосовують незалежні громадські спостерігачі для систематичної оцінки голосування в день виборів, включаючи підрахунок результатів на виборчих дільницях. ППГ дає можливість незалежно перевірити офіційні результати, оголошені ЦВК». Кандидати в своїх заявах не оголошували, які незалежні організації здійснювали ППГ та не надавали посилання на офіційні джерела.

3. Зникнення членів виборчкомів

Зривання підрахунку голосів. ЦВК 30.03.2021 замінила голову ОВК №87 та трьох членів комісії члени комісії, які не з’явилися на продовження засідання ОВК та ще не прийшли 5 членів ОВК. Також «Рух ЧЕСНО», громадська організація, що займається громадським контролем підзвітності політиків та досліджує вибори, інформує, що «наразі уже більше доби ОВК в Надвірній не працює, тому що відсутній кворум − 5 членів комісії зникли і не піднімають слухавки, 4-х ЦВК вчора замінила, проте вони ще не приїхали в ОВК і також не виходять на зв’язок». Члени комісії через не присутність на дільниці блокують процес підрахування голосів та права громадян дізнатися результат.

4. Прихована агітація

Фіксація агітаційних матеріалів за кандидатів у день виборів. Закон України у ст. 70 «Про вибори народних депутатів України» стверджує, що «передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Передвиборна агітація напередодні дня голосування та в день голосування забороняється (масові акції, розповсюдження агітаційних матеріалів, публічні оголошення про підтримку партією чи окремими кандидатами). «ОПОРА» інформує, що «у день голосування на 87-му окрузі фіксували незняті матеріали агітації за кандидатів у народні депутати на користь Василя Вірастюка («Слуга Народу»), Олександра Шевченка («За майбутнє»), Руслана Кошулинського (ВО «Свобода») та самовисуванців Михайла Ноняка та Сергія Сивачука, а також приховану агітацію зі схожою символікою.

Згідно з ст. 21210 «Кодексу України про адміністративні правопорушення» «проведення передвиборної агітації, агітації з референдуму особою, участь якої в агітації заборонена законом, проведення агітації поза строками, встановленими законом, чи в місцях, що заборонені законом, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб − від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

5. Незрозумілі помилки при підрахунку голосів

Спостерігачі «ОПОРИ» повідомлять, що 30.03.2021 «ОВК округу №87 відправила 14 дільничних виборчих комісій на повторний підрахунок голосів. Частину − через пошкодження цілісності упаковки, а частину − неналежне маркування пакетів з виборчою документацією, що має досить сумнівні підстави. На деяких пакетах було відсутнє прізвище члена ДВК, а був лише підпис, на деяких був відсутній напис «Виборчі бюлетені». Також «Рух ЧЕСНО» 4 квітня 2021 року інформує, що голоси всіх виборців у с. Парище “згоріли”. ОВК визнала недійсними вибори на цій дільниці через те, що у витягу зі списку виборців для голосування на дому немає печатки ДВК і підписів голови та секретаря ДВК.

У ст. 94 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» вказано, що «у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної виборчої комісії по загальнодержавному округу та (або) одномандатному округу окружна виборча комісія зобов’язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці».

6. Зникнення бюлетенів

«ОПОРА» стверджує, що під час підрахунку бюлетенів з дільниці с. Іваниківка на упаковці з бюлетенями було зазначено 144 голоси, під час перерахунку виявили лише 97 бюлетенів, у с. Чорний Потік нарахували 315 бюлетенів, а на на упаковці з бюлетенями було вказано 431, у с. Микуличин − 277 бюлетенів, в той час як у протоколі ДВК було вказано 377 бюлетенів. «Рух ЧЕСНО» 04.04.2021 підсумував, що загалом зникли десь близько 500 бюлетенів. Отже, це свідчить про те, що результати виборів сфальсифіковані комусь у шкоду.

7. Зовнішнє втручання у вибори

Партія «Слуга народу» на своїй офіційній Facebook-сторінці 30 березня 2021 року інформувала, що «народні депутати «Слуги Народу» приїхали до Львова, звідки вирушать на Івано-Франківщину з’ясувати ситуацію з підрахунком голосів у 87-му виборчому окрузі».

Олександр Неберикут, аналітик «ОПОРИ», вказує, що «ключова проблема – зовнішнє втручання (йдеться про приїзд народних депутатів та їх присутність на засіданні комісії), яке ускладнювало можливість вирішення завдань комісії у конструктивний спосіб. Більш логічним було б втручання представників ЦВК в межах їх повноважень». Згідно ЗУ ст. 34 «Про вибори народних депутатів України» зазначено, що на засіданні ЦВК мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення: кандидати у депутати, їх довірені особи та уповноважені особи партій (разом не більше двох осіб від однієї партії, не більше однієї особи від одного кандидата), офіційні спостерігачі від ГО, офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій, представники ЗМІ.

Олег Діденко, голова ЦВК, 30.03.2021 року зазначив, що «дуже непрості вибори відбулись, дуже багато сигналів про порушення. В тому числі є ознаки, що зникла виборча документація, зокрема виборчі бюлетені, що в кінцевому підсумку може ставити під сумнів остаточні результати. На жаль, це вибори, де остаточні результати будуть встановлюватись в судах, а не на виборчих дільницях». Згідно з відомостей ЦВК про підрахунок голосів виборців на 4 квітня 2021 року в 87-му окрузі переміг Василь Вірастюк, отримавши 31,25% або 15 076 голосів виборців, а кандидат від партії «За майбутнє» Олександр Шевченко отримав 29,69% або 14 327 голосів.

PS. Організація «ОПОРА» заявила про недотримання прав виборців у цьому окрузі й закликала поліцію розслідувати можливі фальсифікації. У Нацполіції повідомили, що відкрили загалом 17 кримінальних проваджень щодо довиборів у Раду на Івано-Франківщині.

Авторка: Каріна Богодьорова

Читати статтю
Back to top button
Optimized with PageSpeed Ninja